hunyadi_kreta.png kossuth_kreta.png mora_kreta1.png
boldog.png hatartalanul
okoiskola.png tehetseg.png
palyazat3.png
           
A kép nem elérhető
Sajószentpéteri Kossuth Lajos Általános Iskola
Cím: 3770 Sajószentpéter, Kossuth L. út 195.
Tel.: +36-48/521-088
"Kossuth Lajos Általános Iskola Tanulóiért" Alapítvány
Adószám: 18417401-1-05
Hunyadi Mátyás Tagiskola
A kép nem elérhető
Cím: 3770 Sajószentpéter, Vörösmarty u. 1.
Tel.: +36-48/521-092
"Hunyadi 1997" Alapítvány
Adószám: 18428133-1-05
Móra Ferenc Tagiskola
Cím: 3770 Sajószentpéter,Móra F. u. 1.
Tel.: +36-48/521-080
A kép nem elérhető
"Móra 1986." Alapítvány
Adószám: 18418835-1-05
Arrow
Arrow
PlayPause
Slider

Tolerancia program

A Tolerancia programról

 

Iskolánkban, a Sajószentpéteri Kossuth Lajos Általános Iskola Móra Ferenc Tagiskolájában 2017 januárjától fut a Toleranciára nevelés programja. Ez a program intézményünk egyik mesterpedagógusának, Molnár Ildikónak a fejlesztő-innovátori 5 éves vállalása. 

Molnár Ildikó mesteraspiránsról  2016 októberében iskolánk Tagintézmény-vezetője, Tóth László Péter a következőképpen nyilatkozott: ide kattintva olvasható el az ajánlás.

Ahhoz, hogy ez a program meg tudjon valósulni, szükséges volt egy Együttműködési megállapodás azzal a hellyel, ahol a program konkrétan kísérleti jelleggel bevezetésre kerül. Ez a megállapodás ide kattintva olvasható el.

 

A program szükségessége

 

"Az iskolának, mint integrált oktatási-nevelési intézménynek műveltségi tartalmát a kulcskompetenciák meghatározott rendszere kell, hogy alkossa. A kompetencia-alapú oktatás alkalmazásképes tudás elsajátítását teszi lehetővé. Olyan alapok, kompetenciák megismerését, melyre mindenkinek szüksége van a személyes boldogulásához és fejlődéséhez. Az ember cselekvőképessége az egész életen át tartó tanulás folyamatában formálódik. Az iskolai nevelő-oktató munka legfontosabb alapelve:

  • a tanulók személyiségének fejlesztése,
  • alapkompetenciáinak kialakítása, készségeinek, képességeinek bővítése.

Egy másik alapelv az iskolai munkában, amelynek véleményem szerint évről-évre meghatározóbbá, fontosabbá kellene válnia, ez a tolerancia, a másság elfogadása és inkluzív kialakítása. A másság elfogadása, el nem fogadása még 10-20 évvel ezelőtt sem volt annyira kontrasztos, mint manapság.

Megértük, megéltük a paradigmaváltást, s átéljük jelenleg is. Szemléletet váltottunk. Viszont a tolerancia alapelvét csak akkor tudjuk eredményességre vezetni, ha mellette szoros párhuzamban megmutatjuk és megtanítjuk a gyereknek a kulturált magatartást és kommunikációs mintákat, ha udvariasságra és figyelmességre, mások szokásainak és tulajdonának tiszteletben tartására, előítélet-mentességre, konfliktusok kezelésére és az emberek egyenlőségének elismerésére tanítjuk.

A tanulók zöme türelmetlen, egocentrikus, nem segítőkész, konfliktus-gerjesztő, előítéletes, udvariatlan. Ezért készítettem el az iskolánk Toleranciára nevelés programját. A program elkészítéséhez megfelelő alapot adtak számomra azok a továbbképzések, amelyek a kompetencia alapú oktatást célozták meg, továbbá a szakvizsgás képzésem alatt, annak jóvoltából számos új módszertani lehetőséggel, kutatási eredményekkel, innovációkkal, jó gyakorlatokkal ismerkedtem meg, amiket be tudtam építeni ebbe a tudásba.

A Toleranciára nevelés programjának legfőbb célkitűzése a közösségfejlesztés. Ennek is az a szegmense, ami a tanulók nyitottabbá és megértőbbé válását teszi lehetővé a másság iránt, valamint az együttműködést és a konfliktusok kezelését célozza meg."-részlet a Toleranciára nevelés programjának Általános tervéből. 

A teljes Általános terv itt olvasható el.

 Ide kattintva olvasható a program tervezete.

 

 

Tolerancia program II.

 

ÁLTALÁNOS TERV

 

 

Kontextusteremtés

Az iskolának, mint integrált oktatási-nevelési intézménynek műveltségi tartalmát a kulcskompetenciák meghatározott rendszere kell, hogy alkossa. A kompetencia-alapú oktatás alkalmazásképes tudás elsajátítását teszi lehetővé. Olyan alapok, kompetenciák megismerését, melyre mindenkinek szüksége van a személyes boldogulásához és fejlődéséhez. Az ember cselekvőképessége az egész életen át tartó tanulás folyamatában formálódik. Az iskolai nevelő-oktató munka legfontosabb alapelve:

  • a tanulók személyiségének fejlesztése,
  • alapkompetenciáinak kialakítása, készségeinek, képességeinek bővítése.

Intézményünk, a Sajószentpéteri Kossuth Lajos Általános Iskola 2020. április 26-án elfogadott Pedagógiai Programjának az intézmény hosszútávú működéséhez szükséges alapelveiből most néhányat idézek:

„ Nagy figyelmet fordítunk a tanulók teljes személyiségének fejlesztésére, valamint korszerű ismereteinek, képességeinek, készségeinek kialakítására és bővítésére, ugyanakkor gondot fordítunk az egyéni képességek kibontakoztatására is.”

„ Iskolánk folyamatos kapcsolatot tart a szülőkkel, az önkormányzattal és városunk intézményeivel.”

„ Partnereink igényének, elégedettségének, elégedetlenségének folyamatos mérésén keresztül törekszünk arra, hogy az elvárásoknak megfelelő, közkedvelt, elismert intézménnyé váljon a Sajószentpéteri Kossuth Lajos Általános Iskola.”

„ Tantestületünk jól felkészült, szakmai megújulásra kész, új módszerek befogadására, kidolgozására alkalmas, innovatív pedagógusok közössége.”

„ Fontosnak tartjuk, hogy pedagógusaink a munkájuk során legyenek a minőség iránt elkötelezettek, folyamatosan kísérjék figyelemmel a partneri igényeket, ezek változásait, s munkájuk során igyekezzenek az elvárásoknak megfelelni.”

Intézményünk egyik erős, sarkalatos pontjává szeretnénk tenni olyan módszerek keresését, mely „több tantárgy, tanulási terület ismereteinek integrálását igénylő témákat, jelenségeket feldolgozó tanórák, foglalkozások, témanapok, témahetek, tematikus hetek és projektek alkalmazása segíti a tanulót a jelenségek megértésében, a problémák komplex módon történő vizsgálatában”. Intézményünk nevelési programjának vezérelve az értékes emberhez vezető út kiaknázása. Ezen értékek közül ismét csak néhányat emelek ki:

  • egyenesség, őszinteség, megbízhatóság
  • tolerancia, szolidaritás
  • becsületesség, a másik ember tisztelete és szeretni tudása
  • önfegyelem és a másokra figyelés képessége
  • reális önismeret és erre alapozott döntőképesség
  • vitakészség és erre alapozott kifejezőkészség
  • kreativitás

Legfontosabb nevelési alapelvünk tehát a tanulók személyiségének fejlesztése. Ehhez szükséges olyan intézményi légkör megteremtése, ahol „toleráns, egymást tiszteletben tartó kapcsolatok     kialakítására törekszünk tanuló és tanuló, tanuló és nevelő, szülő és nevelő, nevelő és nevelő között”. Szükséges továbbá olyan partnerközpontú működés, amely keretein belül tekintettel vagyunk a társadalmilag elfogadott erkölcsi normákra, valamint értékekre.

Általános célunk a biztos, teljesítményképes tudás átadásán kívül az, hogy a tanulóink legyenek képesek az önálló ismeretszerzésre, majd azok alkalmazására, hogy hasznos, emberséges, boldog polgáraivá válhassanak társadalmunknak. Ehhez az általános célhoz egy nevelési koncepciót emelek ki, mely kapcsolódik a Tolerancia programomhoz: „a tanulói környezet közös megbecsülésen és demokratikus szemléleten alapuló kialakítása”.

Tehát, az intézményünk Pedagógiai Programjában is sok helyen megjelenik alapértékként, alapelvként a tolerancia, a másság elfogadása és inkluzív kialakítása. A másság elfogadása, el nem fogadása még 10-20 évvel ezelőtt sem volt annyira kontrasztos, mint manapság.

Megértük, megéltük a paradigmaváltást, s átéljük jelenleg is. Szemléletet váltottunk. Viszont a tolerancia alapelvét csak akkor tudjuk eredményességre vezetni, ha mellette szoros párhuzamban megmutatjuk és megtanítjuk a gyereknek a kulturált magatartási és kommunikációs mintákat, ha udvariasságra és figyelmességre, mások szokásainak és tulajdonának tiszteletben tartására, előítélet-mentességre, a konfliktusok helyes kezelésére és az emberek egyenlőségének elismerésére tanítjuk.

 A tanulók zöme türelmetlen, egocentrikus, nem segítőkész, konfliktus-gerjesztő, előítéletes, udvariatlan. Ezért készítettem el az iskolánk Toleranciára nevelés programját, mely 2017 januárjától él intézményünkben. A program elkészítéséhez megfelelő alapot nyújtottak  számomra azok a továbbképzések, amelyek a kompetencia alapú oktatást célozták meg, továbbá a szakvizsgás képzésem alatt, annak jóvoltából számos új módszertani lehetőséggel, kutatási eredményekkel, innovációkkal, jó gyakorlatokkal ismerkedtem meg, amiket be tudtam építeni ebbe a tudásba.

A megújító mesterprogramom a jelenlegi mesterprogramom szerves folytatása, melyre alapozva a megváltozott körülményekhez igazodva szeretném azt kibővíteni, további fejlesztéseket megvalósítani. Erről az Általános tervben írok, a Résztervben ezt az innovációs tevékenységemet fejtem ki bővebben. A jövőben is szükség szerint a pályakezdő pedagógus szakmai szocializációjának segítését el fogom látni, úgymint a leendő pedagógus, vagyis főiskolai hallgató gyakorlati mentorálását. Pedagógus kollégák szakmai fejlődését, önreflexióját segíti a tolerancia programja is, hiszen az új módszer kipróbálása, tanácsadások, problémás helyzetek megoldásának lehetősége mind biztosítva van számukra a program által. Fejlesztő támogató kompetenciámat erősítik azok a bemutató órák, foglalkozások, előadások, ahol terveim szerint a pedagógiai gyakorlatom bemutatása, tapasztalataim megosztása történik intézményen belül és azon kívül is.

 

 

 

  1. Az időszakhoz kapcsolódó célok és azok indoklása

A Toleranciára nevelés programjának legfőbb célkitűzése a közösségfejlesztés, a sokoldalú személyiségfejlesztés. Ennek is az a szegmense, ami a tanulók nyitottabbá és megértőbbé válását teszi lehetővé a másság iránt, erősíti a tiszteletet, csökkenti a szociokulturális hátrányt, esélyegyenlőséget teremt, az együttműködést és a konfliktusok kezelését célozza meg.

A program sikerességének elérése érdekében a következő célokat határoztam meg:

  • a másság elfogadása oda-vissza alapon,
  • a cigány kisebbség felemelkedésének, beilleszkedésének elősegítése,
  • egymás kulturális értékeinek megismerése,
  • a munkamegosztás értékeinek ismerete, elfogadása,
  • egyéni igények, képességek, adottságok figyelembe vétele,
  • nyelvi tolerancia,
  • kedvező iskolai légkör megteremtése,
  • egymás mellett élés egymás segítésével,
  • kommunikáció fejlesztése, odafigyelés egymásra.

Személyes céljaim:

  • az innováció, a program koordinálása, sikerre vitele,
  • mérőeszközök elkészítése, előkészítések, értékelések,
  • produktumok, a program bemutatása tágabb szakmai közösség elé,
  • a témával kapcsolatos önképzések, team-munkák, bemutató foglalkozások szervezése, tartása.

Szakmai közösséghez kapcsolódó célok:

  • a program elfogadtatása a tantestülettel,
  • a kollégák elégedettsége,
  • pozitív mérési eredményességi mutatók,
  • a program helyi szintű beágyazódása a saját intézményi és a tagintézményi környezetben,
  • az iskola tekintélyének növelése.

Az öt éves tervezésem, mesterprogramom alapján az innovatív mesterportfólió profil választását láttam ismét indokoltnak.

A mesterprogramom megvalósítása során komplex rendszert alkotnak a célkitűzéseim.

  • A már meglévő Tolerancia program intézményünk két tagiskolájára történő adaptálása, a projektek megvalósítása
  • a program projektfoglalkozásainak beépítése az etika órákba, a tanítás-tanulás folyamatába, a nevelő-oktató munkába
  • foglalkozások látogatása-hospitálás
  • szakmai megbeszélések, kommunikációk
  • Innovatív tartalmak kidolgozása intézményen belül

-   etika tanmenetek kiegészítése, projekttervek készítése

- tanórán kívüli tevékenységek innovációja – a tartalmi elemek kidolgozása újszerű      módszerek beépítésével – közösségépítő, másság-kezelő programok

-  produktumok megtervezése, megalkotása

1.3.Pedagógiai innovációm, fejlesztésem publikálása

-    intézmény weboldala

-    módszertani kiadvány létrehozása

1.4. Önmagam tudatos fejlesztése

-   saját szakmai munkám rendszeres elemzése-önreflexió

-   innovatív gyakorlatok, módszerekkel kapcsolatos képzéseken való részvétel

-  külső mentor, szupervízor igénybevétele a mesterprogram megvalósításának folyamatában.

  1. A teljes időszak tervezett egységeinek megnevezése

Az első részterv az előkészítések, a tagiskolákba történő bevezetés, partnerkapcsolati együttműködések kialakításának időszaka. Ennek ideje 2022 januárjától 2023 márciusáig tart. Ez a program leglényegesebb része, amely a munka előkészítési fázisait jelenti, támogatók, együttműködők feltérképezését, a projektek tagiskolákba történő adaptálását, a  munkafolyamatok  értékelését.

A második részterv a program a próbaévhez mérteni folytatása, a Tolerancia hónap témanapokkal való megtöltése, a módszertani útmutatóhoz anyaggyűjtés, majd elkészítése, megjelentetése. Ennek ideje 2023 márciusától 2026 februárjáig tart.

A program harmadik részterve az összegző értékeléseket, a kiadvány online megjelentetését, valamint a novemberi Tolerancia hónap feladatainak további folytatását fogja tartalmazni. Ennek ideje 2026 februárjától 2026 végéig tart.

  1. A résztervek fontosabb feladatai, eredményei, produktumai

 

Az első részterv  az előkészítések, a tagiskolákba történő bevezetés, partnerkapcsolati együttműködések kialakításának időszaka. Ennek a legfontosabb feladatai között szerepel a tájékoztatás, a szupervízorral a kapcsolat felvétele, szakmai konzultációk, megbeszélések tartása, szakmai támogatókkal a kapcsolat felvétele, velük együttműködési megállapodások kötése,  a program ismertetése a szakmai közösséggel (két tagiskola), 1-8.évfolyam számára a projekttervek megismertetése, foglalkozáslátogatások-hospitálások, egyéni segítségek nyújtása, elégedettségi kérdőívek megszerkesztése, kiadása, értékelése kollégák részére, a projektmunka  értékelése. Az első részterv tehát több feladatot igényel az előző mesterprogramomhoz képest. Hiszen itt a továbbadás és a továbbfejlesztés, valamint a segítő partnerekkel a kapcsolat felvétele az elsődleges cél. Intézményünk a Sajószentpéteri Kossuth Lajos Általános Iskola Móra Ferenc Tagiskolája, ahol az előző években kísérleti jelleggel bevezetésre került a Tolerancia program, ami még jelenleg (a portfólióm, megújító mesterprogramom megírása alatt) is tart. 2020 október hónapjának feladata az 5. évfolyam projektjének előkészítése, novemberben a projekt valósul meg, ezt követi decemberben az évfolyam 4 éves értékelése. Tehát 2020 decembere az az első dátum, amikor is érdemi értékelést tudok írni egy csoport 4 éves munkájáról. 2020 áprilisában valósul majd meg az utolsó csoport 4 éves értékelése, s ezt követheti a 4 évfolyam 4 éven át tartó projektmunkájának értékelése remélhetőleg pozitív mutatókkal. Nos, most ez a megújító mesterprogramom megelőlegezi a pozitivást, hiszen abból indul ki, amit az előző mesterprogramom végén megfogalmaztam: a program bevezetése a másik két tagiskolánkba, ha kedvező kimeneti mérés jelenik meg a 3. részterv végén. Ha nem, akkor újragondolás.

A kétféle megközelítést próbáltam a mostani tervemben vegyíteni: bevezetés, továbbvitel, valamint újragondolás. Az újragondolás azt eredményezte, hogy az eddigi tapasztalatok alapján megállapítást nyert, miszerint nem lehet egészen pontosan mérni egy olyan projektet, ami 4 éven át tart úgy, hogy a vizsgált csoportoknak csak évi egyszer van tolerancia projektfoglalkozásuk. A tanulócsoportokat alkotó gyerekek kognitív képességei növekedésükkel egyenes arányban bővül, illetve változik. Tehát nem ésszerű ugyanazt a mérést alkalmazni a kimenetinél, mint a bemenetinél. Viszont egy projekt eredményességét tényszerűen ilyen hasonló mérésekkel tudjuk dokumentálni. Tehát vagy hiszek a projektek „javító” szolgálatában és továbbviszem, továbbfejlesztem a programom, vagy nem. Én hiszek benne. Ezért az osztályok projektjeit évente ugyanabban az időben tervezem megvalósítani, kiegészítve azokat témanapokkal. Ez pedig a Tolerancia hónap, minden év november hónapja. A Tolerancia hónapjának programjait természetesen előzőleg alaposan át kell gondolni. Gondos munkafolyamatok az előkészítések tevékenységei. A projektek, témanapok lezárását minden alkalommal kolléga elégedettségi kérdőívvel, majd azok értékelésével szeretném zárni. Az első részterv másik fontos meghatározó tevékenysége a támogatók szerzése. Itt konkrétan gondolok a nemzetiségi kisebbségi önkormányzatokra, a családsegítőre, a szociális segítő hálózat munkatársaira, akikkel együttműködési megállapodásban fektetjük le elvárásainkat. A résztervről összegző beszámoló készítése a tanév végén. Folyamatos feladat a projekt publikálása.

Az első részterv várható produktumai, eredményei: jegyzőkönyvek, foglalkozás látogatás/hospitálási jegyzőkönyv, etika tanmenetbe ágyazott program, 1-8. évfolyam projektmunkái,  fotók, beszámolók, tájékoztató felületek, együttműködési megállapodások.

A második részterv  feladata a program a próbaévhez mérteni folytatása, a Tolerancia hónap témanapokkal való megtöltése, a módszertani útmutatóhoz anyaggyűjtés, majd elkészítése, megjelentetése. Ennek ideje 2023 márciusától 2026 februárjáig tart.

Az időszak egyik legfontosabb feladata a november hónapokban megvalósulásra kerülő Tolerancia hónap programokkal megtöltése. A hónap további feladata az 1-8. évfolyam projektjeinek megvalósítása az etika órákon belül. Ezen kívül telephelyünkön (a másik két tagiskolában NEM) a november hónapban minden héten egy délután a szakmai támogatónk délutánja, akik előre megbeszélt programokkal színesítik tanulóink délutáni foglalkozásait. Ezek a foglalkozások terveim szerint javarészt illeszkedni fognak a Komplex Alapprogram alprogrami tevékenységeibe, valamint nyitottak lesznek a szülők számára is. A tervezett külső szakmai partnerek: Roma Nemzetiségi Önkormányzat, Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat, Német Nemzetiségi Önkormányzat, a települési Család-és Gyermekjóléti Szolgálat. Tervezem, hogy a novemberi Tolerancia hónap 1-1 hetén a partnerek érdekes foglalkozásokat, előadásokat tartanak a tanulóink és szüleik számára, például kézműves foglalkozásokat, táncházakat, mesedélutánokat, életmód-tanácsadásokat, stb. A témanapok anyagi vonzatát is tudják finanszírozni, de ennek alkalmas részét iskolánk alapítványa is tudja vállalni. Egy-egy ilyen foglalkozást, témanapot évente legalább egyszer a helyi Sajótévé is nyilvánosságra hoz. Velük is előzőleg fel kell venni a kapcsolatot, egyeztetni az elvárásokat, a lehetőségeket.  Természetesen a program folyamatosan publikálva lesz iskolánk weboldalán, a faliújságon, ahol bárki nyomon követheti azt. Tervezem a 2.részterv megvalósulási ideje alatt, hogy a programról minden évben a tanévzáró értekezleten képes beszámolót tartok, ahol is lehetőség lesz a kollégáknak tanácsokat, ötleteket adni. Minden évben a tanévnyitó értekezleten felvázolom a tantestületnek a tanév Tolerancia programját. Ezekről az eseményekről jegyzőkönyv készül. Tervezem továbbá, hogy tágabb szakmai közönség előtt, pl. konferencia alkalmával bemutatom mesterprogramomat. A 2. részterv egy másik nagy feladata számomra egy olyan módszertani kiadvány, útmutató elkészítése, amelyben leírom a Tolerancia program eddigi tapasztalatai, módszereit, lehetőségeit. Ezt természetesen meg fogja előzni egy hosszabb gyűjtőmunka. Ehhez a feladathoz egy külső szakmai segítséget kívánok használni. Egy szakembert, az etika tantárgyak egyik nagy tudóját, tankönyvszerzőjét, aki mentorként és szupervízorként fogja végigkísérni ezt az 5 éves folyamatot. Akivel folyamatosan fogok konzultálni a lehetőségeket kihasználva. A konzultációink idejét közösen fogjuk meghatározni, módja előre láthatólag online. Dokumentálása online.

A 2. résztervben a módszertani kiadvány elkészülésének idejét most 2025 decemberére tervezem. A megjelenése online formátumú lesz, hitelesített ISBN számmal. A megjelentetés formai követelményeinek hossza ismeretlen számomra, így az online megjelenés idejét legkésőbb 2026 márciusára tervezem.

 A 2. részterv várható eredményei, produktumai: jegyzőkönyvek, jelenléti ívek, az évfolyamok projektmunkái, szakmai partnerekkel egyeztetés-megbeszélés dokumentáció, témanapok projektjei, fotók, publikációk, elégedettségi kérdőívek, értékelések, éves beszámolók, külső mentorral konzultációs jegyzőkönyvek, módszertani kiadvány, engedély.

A harmadik részterv összegző értékelései  az öt év munkáját tükrözi majd. Ez áll az 1. részterv és a 2. részterv összegző beszámolójából, az elégedettségi kérdőívek összegzéséből, a külső szakmai partnerek elégedettségi írásos véleményéből. Az eredmények tükrében fogalmazódnak meg a továbbfejlesztési javaslatok és a továbblépések lehetőségei. Miszerint pozitív eredmények esetében 2027 januárjától marad-e ebben a formában a Tolerancia program. Eredményesnek mutatkozott a külső szakmai partnerekkel való kapcsolat, a témanapok tekintetében? Szükségét érezzük-e más, vagy további partnerek bevonását? A szülők véleményére is kíváncsi leszek: elégedettek voltak-e a Tolerancia hónap őket is érintő foglalkozásaival? Negatív mutatók esetén átgondolásra és átdolgozásra kerül a program a javaslatok alapján.

A 3. részterv további feladatai 2026 szeptemberétől az előző évekhez hasonlóan a program elindítása az aktuális tanévben, a Tolerancia hónap megszervezése, lebonyolítása, értékelése. 2026 decemberében az 5 éves munka írásos értékelését tervezem, jómagam, a kollégák és az igazgató reflektivitására alapozva a továbbhaladás lehetőségének felvázolásával.

 A 3. részterv várható eredményei, produktumai: összegző beszámoló, összegző elégedettségi kérdőív, értékelőlapok, a projektek, a témanapok produktumai.

A felvázolt 5 éves terv tevékenységei hogyan is fejlesztik, segítik a szakmai közösségeket? A szakmai közösség felé irányuló céloknál meghatároztam a program elfogadását, a szakmai környezetbe való beágyazódását. Azzal, hogy megismerik, kipróbálják és elfogadják a két tagiskolánk pedagógusai a programot, konkrétan az osztályok projektjeit, ezzel máris sikerült változtatnom egyrészt a módszertani kultúrájukon azzal, hogy gazdagabbá tettem azt, valamint gyakorlatot szereztek annak tekintetében, hogyan kell egy innovatív programelemet adaptálni. Ezzel és a folyamatokkal együtt járó konzultációkkal érzékenyítettem  a szűkebb szakmai közösségem a tolerancia tanításának egyfajta gyakorlatát. Bővül a kollégák szakmai ismerete, együttműködési készsége. A tágabb szakmai partnerekkel való együttműködéssel remélhetőleg a partnerek jobb, szélesebb körű betekintést nyerhetnek intézményünk pedagógiai munkájába, a családokkal, tanulókkal való kapcsolatrendszerünkbe. Ez a jobb rálátás mindkét fél számára remélhetőleg pozitív hozadékot teremt: a tanulók, a családok megismerkedhetnek más, a közelünkben élő kultúrák világával, ezáltal elfogadóbbak, befogadóbban, inkluzívabbak lesznek. A külső szakmai partnerek pedig egy olyan, eddig ismeretlen oldalukkal mutatkozhatnak be, ami számukra is a jobb elfogadásukat, az elismerésüket eredményezi. Tehát a program várható eredményei alkalmasak lesznek arra, hogy a szűkebb szakmai közösségen kívül is hasznosuljanak.

A mesterprogramomban folyamatosan utaltam a tudásmegosztásra, az arra vonatkozó tervekre. Fontos, hogy a partnerek folyamatosan tájékoztatva legyenek a programról, annak folyamatáról. Fontosak a folyamatos konzultációk, erre vonatkozóan is írtam.

A mesterprogramomat úgy állítottam össze, hogy annak végső kimenetele, a célja minden partner személyiségét pozitívan fejlessze. A tolerancia képessége a tevékenységek segítségével alakuljon ki, formálódjon mélyen, alakuljon identitássá, értékké.

A személyes céljaimat is megfogalmaztam a terv első soraiban, ahol is tárgyilagos leírtam azokat. Hogy a program megvalósítás révén miben, hogyan fogok fejlődni? Tudásban, tapasztalatokban egészen biztosan. Tudásban, hisz egy olyan külső szakemberrel vettem fel a kapcsolatot, akinek már a neve is tekintélyt parancsoló a szakmában. Óriási hála és köszönet, hogy elvállalta, hogy segítő kezet és figyelő szemet ad számomra a programom megvalósítása során. Remélhetőleg fejlődni fog a szakmai nyelvezetem is. A külső partnerekkel való kapcsolatfelvétellel, együttműködéssel nő a rendszerező képességem, a lényeglátásom. Mégis talán a legnagyobb célom, hogy ezzel a programmal hozzájáruljak iskolám tekintélyének növeléséhez.

 

 

január

február

március

április

május

június

szeptember

október

november

december

2022

1.részterv

A program ismertetése értekezleten. Tudásmegosztás. A kollégák felkészítése. Faliújság.

Szupervízorral a kapcsolat felvétele, feladatok felvázolása, dokumentálás megbeszélése.

Szakmai támogatókkal a kapcsolat felvétele, a téma érzékenyítése.

Szakmai támogatókkal a kapcsolat felvétele, a téma érzékenyítése. Szakmai konzultáció a mentorral.

Együttműködési megállapodások kötése

Együttműködési megállapodások kötése

A tanév munkájának képes beszámolója  (értekezlet, jegyzőkönyv), folyamatos publikálás.

Szupervízori eszmecsere.

A program ismertetése (tanévnyitó értekezlet, jegyzőkönyv, a tagiskola vezetőkkel való egyeztetés)

Tudásmegosztás, Kollégák felkészítése, faliújság. Tagiskolákban a projektek megismertetése.

A Tolerancia hónapjának megszervezése:

-osztályok projektjei etika órákon az 1-8. évfolyamokon. Tagiskolákban hospitálás, szakmai megbeszélések.

Publikálási lehetőségek szervezése.

Elégedettségi kérdőív kollégáknak,

a projektek publikálása.

2023

A kérdőív értékelése.

A tolerancia hónap értékelése.

Értekezleten beszámoló( jegyzőkönyv), szakmai konzultáció, a további lépések felvázolása. Igazgatói értékelés.

2.részterv

A módszertani kiadványhoz konzultáció a külső szakmai mentorral.

Anyaggyűjtés

Anyaggyűjtés

A tanév munkájának képes beszámolója  (értekezlet, jegyzőkönyv), folyamatos publikálás.

Szupervízori eszmecsere.

A tanév programjának ismertetése, előkészületi munkálatok. (értekezlet, jegyzőkönyv)

Anyaggyűjtés

Tudásmegosztás, Kollégák felkészítése, faliújság, külső szakmai partnerekkel egyeztetések, segítők szerzése.

Anyaggyűjtés.

A Tolerancia hónapjának megszervezése:

-osztályok projektjei

-témanapok

-publikálási lehetőségek szervezése.

Anyaggyűjtés.

Elégedettségi kérdőív kollégáknak,

a projektek publikálása.

Anyaggyűjtés.

2024.

A kérdőív értékelése.

A tolerancia hónap értékelése.

Konzultáció a mentorral.

Értekezleten beszámoló( jegyzőkönyv), szakmai konzultáció, a további lépések felvázolása.

A módszertani kézikönyv tartalmi és formai követelményei - konzultáció

A módszertani kézikönyv írása. –folyamatos konzultáció

A módszertani kézikönyv írása. –folyamatos konzultáció

A módszertani kézikönyv írása. –folyamatos konzultáció

A tanév munkájának képes beszámolója  (értekezlet, jegyzőkönyv), folyamatos publikálás.

Szupervízori eszmecsere.

A tanév programjának ismertetése, előkészületi munkálatok. (értekezlet, jegyzőkönyv)

A kézikönyv korrekciója-mentori konzultáció.

Tudásmegosztás, Kollégák felkészítése, faliújság, külső szakmai partnerekkel egyeztetések, segítők szerzése.

Mentori konzultáció.

A Tolerancia hónapjának megszervezése:

-osztályok projektjei

-témanapok

-publikálási lehetőségek szervezése.

Mentori konzultáció.

Elégedettségi kérdőív kollégáknak,

a projektek publikálása.

A módszertani kiadvány eddigi kész oldalainak korrektorálása.

2025.

A kérdőív értékelése.

A tolerancia hónap értékelése.

Konzultáció a mentorral.

Értekezleten beszámoló( jegyzőkönyv), szakmai konzultáció, a további lépések felvázolása.

A módszertani kézikönyv írása. –folyamatos konzultáció

A módszertani kézikönyv írása. –folyamatos konzultáció

A módszertani kézikönyv írása. –folyamatos konzultáció

Eddig legalább 1 alkalommal tágabb szakmai közönségnek előadás tartása.

A tanév munkájának képes beszámolója  (értekezlet, jegyzőkönyv), folyamatos publikálás.

Szupervízori eszmecsere.

A tanév programjának ismertetése, előkészületi munkálatok. (értekezlet, jegyzőkönyv)

A kézikönyv korrekciója-mentori konzultáció.

Tudásmegosztás, Kollégák felkészítése, faliújság, külső szakmai partnerekkel egyeztetések, segítők szerzése.

Mentori konzultáció.

A Tolerancia hónapjának megszervezése:

-osztályok projektjei

-témanapok

-publikálási lehetőségek szervezése.

Mentori konzultáció.

Elégedettségi kérdőív kollégáknak,

a projektek publikálása.

A módszertani kiadvány elkészültének határideje.

2026.

A kérdőív értékelése.

A tolerancia hónap értékelése. Igazgatói értékelés.

Konzultáció a mentorral.

3.részterv

Elégedettségi kérdőívek összegzése.

Külső szakmai partnerek véleményének begyűjtése.

Az eredmények beszámolója a nevelőtestület felé (értekezlet, jegyzőkönyv)

A kiadvány online megjelentetése.

Publikások.

Az együttműködő külső partnerek közös munkájának értékelése, megköszönése egy szakmai tanácskozás keretében.

Kollégák véleményének írásos dokumentálása programmal kapcsolatban.

A tanév munkájának képes beszámolója (értekezlet, jegyzőkönyv). Folyamatos publikálás. Szupervízori eszmecsere.

A tanév programjának ismertetése, előkészületi munkálatok. (értekezlet, jegyzőkönyv)

Mentori konzultáció.

Tudásmegosztás, Kollégák felkészítése, faliújság, külső szakmai partnerekkel egyeztetések, segítők szerzése.

Mentori konzultáció.

A Tolerancia hónapjának megszervezése:

-osztályok projektjei

-témanapok

-publikálási lehetőségek szervezése.

Mentori konzultáció.

Az 5 éves munka összegző írásos és szóbeli értékelése, továbbhaladási lehetőségek  felvázolása.

Igazgatói értékelés.

 


 

2023/24-es tanév 

 

TOLERANCIA HÓNAP 2023. NOVEMBER - 5.témanap

Iskolánkban a november hónap a Tolerancia hónapja. Minden Etika tantárgyat tanuló diák ebben a hónapban különböző projektek megvalósításával kerül közelebb osztálytársához, ismeri meg jobban saját magát. Ezen kívül ebben a hónapban olyan külső segítő partnereink vállalták, hogy egy délután eljönnek gyermekeinkhez és tartanak különböző foglalkozásokat a témával, a toleranciával kapcsolatban, akikkel még a tavalyi tanévben Együttműködési megállapodást kötöttünk. 

Az első foglalkozás még október végén volt, amikor is a TSZK szervezésében felsős diákjaink a social média rejtelmeivel és főképp buktatóival ismerkedhettek meg. A második foglalkozás november elején, az őszi szünetet követő csütörtökön zajlott le, a városi könyvtárunkban, ahol is a könyvtáros Éva nénivel egy játékos beszélgetést követően kis meséskönyveket készíthettek tanulóink. A 3. foglalkozást a Német Nemzetiségi Önkormányzat helyi elnökasszonya, Csáki Károlyné, Manyika tartotta, aki a helyi svábok bemutatásán kívül egy nemzeti édességgel is kedveskedett a jelenlévőknek. A 4. foglalkozást a helyi Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat támogatásával Fedor Péterné, Piroska tartotta, aki egy rövid országismereti beszélgetést követően tesztfeladatokkal mérte fel diákjaink tudását. Ez kézműves foglalkozás követte, de nem maradhatott el a híres lengyel finomságok kóstolása sem, mint pl. a tejkaramella, vagy a különböző sajtok.

A mostani, 5. foglalkozásra a helyi Roma Nemzetiségi Önkormányzat Elnöke Balogh Béla hívta meg Grúz Attilát, Kisgyőr kulturális szakemberét.  Grúz Attila tanító, népművelő, a Kisgyőri Faluház vezetője, a Magyar Kultúra Lovagja, aki 2023, augusztus 20-án kiemelkedő tevékenysége elismeréseként Magyar Bronz Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetést vehetett át a Pesti Vigadóban Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkárától és Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkártól. „Művelődési házat, könyvtárat vezet, több generációnak és csoportnak tanít népdalokat és táncot, zenekart irányít, fotózza Kisgyőr szépségeit, értékeit, ismeretterjesztő előadásokat tart a magyar szerves műveltségről, szervezi a község kulturális programjait.  Nyilatkozni magáról nem szeret, mert a költővel vallja: „Nem a pacsirta fontos, csak a dal”.”-olvasható róla egy hagyományőrző internetes magazinban: https://napkeletnepe.hu/2018/01/17/gruz-atilla/

A Tolerancia témanapon a szakember közel 40 darab régi népi hangszert mutatott be, mint például a táltos dobot, a körtemuzsikát, vagy a nyenyerét. A bemutató foglalkozást színesítette a kazincbarcikai Galagonya Citerazenkar egyik oszlopos tagja, Scserbin János személyében. A sok-sok népi hangszer ízes bemutatása, megszólaltatása közben dalra is perdültek a gyerekek: ismert dalokat és egy számomra ismeretlent is megtanultak, ami a palacsintáról szólt J A foglalkozás legvégén a bátrabbakat elvitte „Attila bácsi” ún. „medvevadászatra” –  egy mozgásos-ritmusos játékra.

Köszönjük szépen a Sajószentpéteri Roma Nemzetiségi Önkormányzat Elnökének a szervezést, az együttműködését, a támogatását!

Köszönjük szépen a Sajó Televízió  Nonprofit Kft. érdeklődő figyelmét a Tolerancia programmal, a témanapokkal kapcsolatban!

(Molnár Ildikó)

 

 


 

TOLERANCIA HÓNAP 2023. NOVEMBER - 4.témanap

Iskolánkban a november hónap a Tolerancia hónapja. Minden Etika tantárgyat tanuló diák ebben a hónapban különböző projektek megvalósításával kerül közelebb osztálytársához, ismeri meg jobban saját magát. Ezen kívül ebben a hónapban olyan külső segítő partnereink vállalták, hogy egy délután eljönnek gyermekeinkhez és tartanak különböző foglalkozásokat a témával, a toleranciával kapcsolatban, akikkel még a tavalyi tanévben Együttműködési megállapodást kötöttünk. 

Az első foglalkozás még október végén volt, amikor is a TSZK szervezésében felsős diákjaink a social média rejtelmeivel és főképp buktatóival ismerkedhettek meg. A második foglalkozás november elején, az őszi szünetet követő csütörtökön zajlott le, a városi könyvtárunkban, ahol is a könyvtáros Éva nénivel egy játékos beszélgetést követően kis meséskönyveket készíthettek tanulóink. A 3. foglalkozást a Német Nemzetiségi Önkormányzat helyi elnökasszonya, Csáki Károlyné, Manyika tartotta, aki a helyi svábok bemutatásán kívül egy nemzeti édességgel is kedveskedett a jelenlévőknek.

A mostani, 4. foglalkozásra a meghívásunkat örömmel elfogadta Fedor Péterné Piroska, a Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat aktív pedagógus tagja. Piroska a jelenlévő diákoknak és pedagógusoknak egy színes digitális prezentációban bemutatta röviden Lengyelországot, helyét a bolygónkon, zászlóját, híres lengyel embereket, városokat, majd az a falut, ahonnan az ő ősei származnak. A gyerekek puzzle, és tesztfeladatokkal mélyíthették el tudásukat, s néhány szót meg is tanultak lengyelül. Ezt kézügyességi feladatok követték, ugyanis piros-fehér dekorgumiból és zseníliafonalból a gyerekek csodaszép adventi díszeket készíthettek. Meglepetésként lengyel édességet – tejkaramellát-, majd háromféle kolbászkákat és kétféle sajtokat kóstolhattak meg.

Köszönjük szépen a Sajószentpéteri Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat elnökének, Rémiás Istvánnak az együttműködését, a támogatását!

(Molnár Ildikó)

 

 

 


TOLERANCIA HÓNAP 2023. NOVEMBER - 3.témanap

 

Iskolánkban a november hónap a Tolerancia hónapja. Minden Etika tantárgyat tanuló diák ebben a hónapban különböző projektek megvalósításával kerül közelebb osztálytársához, ismeri meg jobban saját magát. Ezen kívül ebben a hónapban a külső segítő partnereink vállalták, hogy egy délután eljönnek gyermekeinkhez és tartanak különböző foglalkozásokat a témával, a toleranciával kapcsolatban. 

Az első foglalkozás még október végén volt, amikor is a TSZK szervezésében felsős diákjaink a social média rejtelmeivel és főképp buktatóival ismerkedhettek meg. A második foglalkozás november elején, az őszi szünetet követő csütörtökön zajlott le, a városi könyvtárunkban, ahol is a könyvtáros Éva nénivel egy játékos beszélgetést követően kis meséskönyveket készíthettek tanulóink.

A mostani, 3. foglalkozásra a meghívásunkat elfogadta Csáki Károlyné, Manyika, a B-A-Z Vármegyei Német Önkormányzatok Szövetségének Egyesületi Elnöke, a  Sajószentpéteri Nemzetiségi Önkormányzat Elnöke. Sok-sok leporellóval és egy tálca nemzeti eledellel érkezett hozzánk. Előadásában rövidel elmondta a német, ezen belül a sváb népek helyi történetét. Több színes leporelló segítségével a közelmúlt kultúrális eseményeiről is ejtett néhány szót. A bemutató végén a résztvevő diákok és felnőttek egy sváb hagyományos ételt, a strudlit kóstolhatták meg.

(Molnár Ildikó)

 

 

 


TOLERANCIA HÓNAP 2023. NOVEMBER - 2.témanap

 

A Tolerancia hónap 2. témanapjának foglalkozását a Lévay József Városi Könyvtár vállalta el, Stoycheva Éva könyvtáros vezetésével 2023. november 9-én, délután. A téma természetesen egymás elfogadása volt. A könyvtáros a foglalkozás első harmadában érzékenyítette a témát, s rávilágított arra, hogy mindenki más, nincs két egyforma ember. Ezt játékos formában mutatta be gyerekek segítségével a következőképpen: a gyermeknek háttal kellett állni a többiekhez képest, gondolnia kellett egy valakire, majd annak a valakinek a külső tulajdonságait el kellett mondania. A többiek feladata az volt, hogy kitalálják, kiről is lehet szó. Ezt többször eljátszották, tetszett a gyerekeknek. A következő játék lényege az volt, hogy el kellett képzeniük 10 teljesen egyforma lány-, illetve fiú gyermeket, majd ugyanezzel a technikával kitalálni, ki lehet az. Természetesen ez már nehéznek bizonyult, hisz nem tudtak személyektől elvonatkoztatni. Mindenki egy-egy konkrét valakire gondolt. A játékok lényege az volt, hogy rávilágítsunk arra, hogy nincs két egyforma ember. Mindenkiben van valami szép, valami jó, valami különleges, amitől más, amit lehet benne szeretni. 

A következő gondolatmenet az ország-haza-nemzetiség körében zajlott. A gyerekek maguk állapították meg, hogy hazánkban nem csak magyar nemzetiségűel élnek, laknak, akiknek ugyanez a hazájuk.

Ebből a gondolatból kanyarodtunk rá a népmesék világára. A gyerekek megtapasztalhatták a különböző népmese könyvekből, hogy nem csak magyar népmese könyv létezik, hanem más népeknek is van mesekönyvük: cigány, cseh, lengyel, finnugor, stb.

A foglalkozás utolsó harmadában egy mini mesekönyvet készítettek a gyerekek papírból hajtogatással, nyírással, ragasztással, díszítéssel. Nagyon szép, precíz munkák születtek, a gyerekek érdeklődve figyelték Éva néni szavait és mozdulatait. Hogy milyen tartalommal töltik meg tanulóink a kis meséskönyvüket, az már a fantáziájukra van bízva.

Köszönöm szépen, hogy a városi könyvtár vezetése elfogadta az együttműködés lehetőségét iskolánkkal! Remélem, hogy ez a kapcsolat sokáig fog fennmaradni a tanulóink személyiségének pozitív fejlődése érdekében!

                                                                                                                                                      (Molnár Ildikó)

 

 

 


 

TOLERANCIA HÓNAP 2023. NOVEMBER

 

A Tolerancia program II. egyik fontos cél- és feladatrendszerét képezi a 2023/24-es tanévben bevezetésre kerülő Tolerancia hónap programjai. Ez jelenti egyrészt a már tavaly is mindhárom tagintézményünkben megvalósított Tolerancia projekteket az Etika tanórákon minden évfolyamon. Idén is meg lesznek tartva ezek a projektek, de a Móra Tagiskolában ez kiegészül a Tolerancia hónap bevezetésével. Intézményünk együttműködési megállapodást kötött a tavalyi évben külső szakmai segítőkkel (TSZK, Roma, Lengyel, Német Nemzetiségi Önkormányzatokkal, valamint a Városi Könyvtárral), akik biztosítottak minket abban, hogy a november hónapban egy délután eljönnek a delegáltjaikkal iskolánkba és azt különböző kulturális tartalmakkal töltik meg. 

 A legelső ilyen alkalom kicsivel korábban történt, október végén, amikor is a TSZK-ból Dobó Judit szervezésével egy előadó két izgalmas interaktív előadást tartott. A következő sorokban ennek a programnak a beszámolója olvasható.

 

 

A közösségi média és a kamaszok kapcsolata

Iskolánkban, a Móra Ferenc Tagiskolában 2017 januárjától működik a Tolerancia program azzal a céllal, hogy tanulóink elfogadóbbak, befogadóbbak legyenek egymás iránt, tehát pozitív irányba fejlesszük a személyiségüket.

A 2023/24-es tanévtől november hónapban az ún.: Tolerancia hónap programjai zajlanak iskolánkban. Ez jelenti a már bevezetésre került Tolerancia projektek megtartását az Etika órákon minden évfolyamon, valamint újításként a Tolerancia témanapok megtartását. A témanapok tartalommal való megtöltéséhez előzetesen felkerestük iskolánk külső segítő partnereit, akikkel megállapodtunk a közös munkákban.

Az első ilyen külső partneri segítőnk programján vehettek részt iskolánk felső tagozatos tanulói, mely a Sajószentpéteri Területi Szociális Központ és Bölcsöde szervezésével került megrendezésre. A kapcsolattartó, Dobó Judit, vezető családsegítő közbenjárásával 2023. október 26-án Szathmáry-Király Orsolya pártfogó felügyelő, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Igazságügyi Szolgálat Párfogó Felügyelői Szolgálatának munkatársa tartott izgalmas, interaktív foglalkozásokat felső tagozatos diákjainknak a közösségi média veszélyeiről. Tanulóink és a pedagógusok is nagy érdeklődéssel figyelték az előadást és szívták magukba a témával kapcsolatos új információkat.

Köszönjük szépen, hogy ezzel is gazdagították tanulóink személyiségét!

Molnár Ildikó

 

 


Mesterprogram Intézményvezetői értékelése a 2022/23-as tanévről

Minden évben a tagintézmény vezető ellenőrzi és írásban értékeli a Mesterprogram megvalósulását. Ez idén is megtörtént. IDE kattintva olvasható el az értékelés.

 


                                             Munkaterv

 

 

 

A SKLÁI Móra Ferenc Tagiskolája Toleranciára nevelés II. programjának
Mesterprogram munkaterve a 2023/24-es tanévre (továbbiakban Mesterprogram munkaterv)

 

Készítette: Molnár Ildikó
Sajószentpéter, 2023. 08. 30.

A Toleranciára nevelés programjának legfőbb célkitűzése a közösségfejlesztés, valamint a sokoldalú személyiségfejlesztés. Ennek is az a szegmense, ami a tanulók nyitottabbá és megértőbbé válását teszi lehetővé a másság iránt, erősíti a tiszteletet, csökkenti a szociokulturális hátrányt, esélyegyenlőséget teremt, az együttműködést és a konfliktusok kezelését célozza meg.
A program céljai:
- A Toleranciára nevelés II. programjának 2023/24-es tanévre vonatkozó részének ismertetése
- Tudásmegosztás, a projektekben résztvevő kollégákkal való egyeztetések
- A Tolerancia hónap megvalósításában feladatot vállalt külső partnerekkel való egyeztetések
- A 8 évfolyam projektjeinek megszervezése, megvalósítása mindhárom tagintézményben
- A novemberi Tolerancia hónap témanapjainak megrendezése a külső együttműködő partnerekkel
- Elégedettségi kérdőívek megszerkesztése, kiküldése minden projektben résztvevőnek. A kérdőívek értékelése.
- A tolerancia hónap szóbeli és írásos értékelése, publikálása
- Módszertani kézikönyvhöz folyamatos anyaggyűjtés, konzultáció a mentorral
- Folyamatos dokumentálás

 

Folyamatterv havonkénti bontásban

IDŐ

FELADAT

FELELŐS/ÖK

Szeptember

A tanév programjának ismertetése.

Előkészületi munkálatok (éves Munkaterv leadása, Jegyzőkönyv, mentori konzultáció)

Molnár Ildikó, Tóth László Péter, mentor

   

Október

Tudásmegosztás, a projektben résztvevő kollégák felkészítése.

Külső szakmai partnerekkel egyeztetés – az Együttműködési megállapodások frissítése.

Módszertani kiadványhoz konzultáció a mentorral.

Molnár Ildikó, Tóth László Péter,

tagintézmény-vezetők, mentor

November

A Tolerancia hónapjának megszervezése: osztályok projektjei az etika órákon az 1-8. évfolyamokon mindhárom tagintézményben.

Témanapok lebonyolítása a külső partnerek segítségével.

Publikálás.

Anyaggyűjtés – folyamatos egyeztetések

Molnár Ildikó , Tóth László Péter,

tagintézmény-vezetők, Külső partnerek felelősei, mentor

December

Elégedettségi kérdőív a projektekben résztvevő kollégáknak és külső partnereknek(online). A projektek publikálása.

Anyaggyűjtés

Molnár Ildikó, Tóth László Péter

   

Január

A kérdőívek értékelése. A novemberi Tolerancia hónap értékelése.

Konzultáció a mentorral.

Félévi értekezleten beszámoló

Publikálás

Molnár Ildikó, Tóth László Péter,  mentor

   

Február

Szakmai konzultáció, további lépések felvázolása- a módszertani kézikönyv formai és tartalmi követelményeinek megbeszélése

mentor,

Molnár Ildikó

 

Március

A kézikönyv írása – folyamatos konzultáció

Molnár Ildikó,

mentor

   

Április

A kézikönyv írása – folyamatos konzultáció

Molnár Ildikó, mentor

Május

A kézikönyv írása – folyamatos konzultáció

Molnár Ildikó, mentor

Június

A tanév munkájának beszámolója  (értekezlet, jegyzőkönyv), folyamatos publikálás.

Szupervízori eszmecsere.

Molnár Ildikó, Tóth László Péter, mentor

 


2022/23-as tanév 

 

 

 

A tanév dokumentumai fordított dőrendi sorrendben kerülnek feltöltésre, tehát a legutolsó dokumentum az éves beszámoló, a legelső pedig az éves munkaterv.


MESTERPROGRAM ÉVES BESZÁMOLÓ

KÉSZÍTETTE: MOLNÁR ILDIKÓ
2023. június 20.


A 2022/23-as tanévben a mesterprogram kitűzött céljai a Munkaterv alapján:
A Toleranciára nevelés programjának legfőbb célkitűzése a közösségfejlesztés, a sokoldalú személyiségfejlesztés. Ennek is az a szegmense, ami a tanulók nyitottabbá és megértőbbé válását teszi lehetővé a másság iránt, erősíti a tiszteletet, csökkenti a szociokulturális hátrányt, esélyegyenlőséget teremt, az együttműködést és a konfliktusok kezelését célozza meg.


Az első résztervben (2022. szeptember-2023. március) két fontos feladatot, célt jelöltem meg.
1. Szakmai segítőkkel a kapcsolat felvétele.
2. November hónapban valósuljanak meg mindhárom tagiskola 1-8. évfolyamán a tolerancia projektek.


Ennek megfelelően határoztam meg a részcélokat, azok folyamatterveit határidőkkel, a produktumok megnevezésével, a sikerkritériumokkal, valamint az értékelés módjaival.


Célok:
- A már meglévő Tolerancia program intézményünk két tagiskolájára történő adaptálása, a tagiskolákban a projektek megvalósítása.
- A program projektfoglalkozásainak beépítése az etika órákba, a tanítás-tanulás folyamatába, a nevelő-oktató munkába.
- Etika tanmenetek kiegészítése, projekttervek készítése.
- Foglalkozások látogatása-hospitálás.
- Kérdőívek elkészítése, értékelése.
- Szakmai megbeszélések, kommunikációk.
- Pedagógiai innovációm, fejlesztésem publikálása, tudásmegosztás.
- Saját szakmai munkám rendszeres elemzése-önreflexió.
- Külső mentor, szupervízor igénybevétele a mesterprogram megvalósításának folyamatában.
- Igazgatói értékelés az első résztervről.

Folyamatterv:
2022. szeptember
A kollégák tájékoztattam a program 2022/23-as tanévre vonatkozó feladatairól, céljairól. Erről Jegyzőkönyv és Jelenléti ív készül.(2022. augusztus – tanévnyitó értekezlet)
A 8 évfolyam Tolerancia projekt vázlatos tervét átadtam minden etikát oktató kolléga számára.
2022. október
A tagintézmény vezetőket tájékoztattam a program bevezetéséről intézményükbe. (Személyes találkozó az iskolaigazgatóval, a helyettessel, valamint a tagintézmény-vezetőkkel. A program tervének online formában való átadása.)
A hónap fő feladata a tudásmegosztás, a kollégák felkészítése a projektek megtartására, különös tekintettel a Kossuth és a Hunyadi tagiskolában érintett etika tantárgyat oktató nevelők felkészítése.
2022. november
A hónap fő feladata etika órákon a 8 évfolyam projektjeinek megvalósítása volt. Ehhez előzőleg írásban, majd személyesen is felkerestem a kollégákat, a részletek megbeszélése ügyében. A projektek ideje alatt a kollégák fotókkal dokumentálták az eseményeket, melyeket átküldtek emailben. A kapcsolat folyamatos volt 2 hónapon keresztül, ezt a gmail rendszere biztosította egy külön csoportban, így azonnal tudtam válaszolni a felmerülő kérdésekre, a megvalósult dokumetumokat rögtön tudtam rendszerezni.
A foglalkozás látogatásáról jegyzőkönyv készültét terveztem be előzőleg a munkatervben, de ez elmaradt. Dokumentálásra a gmail rendszerét használtam.
2022. december
A hónapban egy elégedettségi kérdőívet készítettem a projektben résztvevő kollégáknak, amit emailben küldtem ki számukra. Fontosnak tartottam a véleményüket, észrevételüket a projektekkel kapcsolatban, amit a következő évben építő jelleggel tudok majd felhasználni. A kérdőív itt látható.
2023. január
A hónap alapfeladata volt számomra a kolléga- elégedettségi kérdőívek eredményének összeírása, írásos értékelése, valamint a Tolerancia projektek megvalósulásának értékelése a három tagintézményben.
2023. február
A féléves értekezleten beszámoltam a kollégáknak a programról, majd a 2. részterv általános és tanévre vonatkozó terveinek ismertettem.
Ebben a hónapban ismét részt vettem egy online szakmai konferencián, egy országos pedagógus konferencián. Ehhez még január első napjaiban le kellett adnom egy absztraktot. Miután azt elfogadták, utána kaptam az értesítéseket az online konferencia folyamatairól, belépési lehetőségeiről, stb. Az előadásom címe: Az a bizonyos rózsa – volt. Itt, ekkor mutattam be a résztvevőknek, hogy ebben az iskolában mit és hogyan teszünk annak érdekében, hogy toleránsabbak legyenek egymással szemben a tanulóink, vagyis itt mutattam be a Tolerancia I. és a II. programomat.
2023. március-április-május
Kezdete a 2. résztervnek ez a hónap, tehát át kellett gondolnom a módszertani kiadványomhoz szükséges alapfeladatokat. A mentorommal felvettem a kapcsolatot, mely alapján június végén fogunk személyesen találkozni, amikor is átbeszélhetjük a közös munkánkat.
Áprilisban a Miskolci Egyetem kérésére ismét írtam egy rövidebb tanulmányt, most a Tolerancia programomról, mely sikeres elbírálás esetén ismét belekerülhet egy, az egyetem által kiadott tanulmánykötetbe, úgy mint az előző évben.
Idézet a levélből (2022. november 18.) „Kedves Szerző!
Örömmel értesítjük, hogy a 13. Taní-tani Konferencia előadásait tartalmazó kötet online formátumban megjelent és az alábbi linken elérhető:
Taní-tani - Tanárképző Intézet (uni-miskolc.hu)
A kötet jelenleg még szerkesztés alatt áll, de az oldalszám már nem fog változni.
Üdvözlettel:
A kötet szerkesztői”(K. Nagy Emese)
Márciustól május végéig két 30 órás online továbbképzésen is részt vettem, ahol leginkább a digitális kompetenciámat fejlesztettem az elsajátított új digitális módszertanokkal.

2023. június
Beszámoló készítése a tanév Tolerancia program II. munkájáról. A kollégák tájékoztatása.
A hónap végén részt veszek a Magyar Pedagógiai Társaság által szervezett Staféta táborban (Sátoraljaújhely,4 nap), ahol neveléstudósoktól tanulhatok, valamint előadásommal bemutatom a Tolerancia programot.

Sikerkritériumok:
Sikerült mindhárom tagintézményvezetővel elfogadtatnom a Tolerancia programot, s így engedélyt kaptam arra, hogy megvalósíthassuk minhárom tagintézményben november hónapban a projekteket. A projektekről a kollégáktól fotódokumentumokat kaptam, majd az elégedettségi kérdőívben értékelhették a projektet. A program publikálása országos szinten (online felületen) is megtörtént, valamint személyesen is meg fog történni július elején.
Értékelés, önértékelés:
Az értékelést az alábbi szempontok alapján gondolom át:
 Sikerült-e a kitűzött célokat elérni?
- Igen.
 Milyen nehézségek adódtak a megvalósítás során?
-A projektek megvalósításánál személyesen a tagiskolák kollégái közül csak néhányukkal tudtam beszélgetni a projektről, időhiány miatt. A kommunikáció főképp online térben zajlott.
 Hogyan tudtam megoldani a felmerülő problémákat?
- Online konzultációkkal, türelemmel.
 Saját szakmai fejlődésemre hogyan hatott a program eme szakasza?
- Jobban megismertem a tagiskola kollégáit, a vezetőit.
 Hogyan tudom beépíteni a további feladatokba a szakmai közösség véleményét?
- A Tolerancia hónap szervezését együtt fogjuk elvégezni a partnerek segítségével.
 Sikerült-e megfelelően publikálni, megismertetni a programot a szűkebb és tágabb környezetemmel? Ha nem, mi volt az oka? Mit tehetek ennek orvoslásáért?
- Igen. A tantestületi tájékoztatás (Írásos és szóbeli) elkészült, a digitális megosztás iskolánk weboldalán folyamatban van, online térben megvalósult a tágabb tudásmegosztás, személyesen a nyáron fog.
 Szűkebb környezetemet (tantestület) mennyire terhelte le a program?
- Az projektben részt vevő kollégákkal az Tolerancia I. programban is együtt dolgoztunk, nekik nem volt sok újdonság. A tantestületben egy új kollégával kellett többen konzultálnom, (valamint a másik két tagiskola kollégáival).
 Szűkebb környezetem szakmai fejlődését hogyan segítette a program?
- A fentebb említett kollégák szakmailag képzettek, a problémákat csak az időhiány okozhatja, hisz elsődleges feladatuk a nevelés, oktatás, osztályfőnöki, intézményvezetői feladat, ezért a mesterprogramom megvalósításában való segédkezés plusz időt és energiát igényel.
- Köszönöm szépen a munkájukat, s a jövőben is számítok rájuk!

Molnár Ildikó

 

 


2022. november - Tolerancia hónap

1-8. évfolyamig projektek megvalósítása mindhárom tagiskolában.

A munka előzménye volt a tagintézmény-vezetőkkel való személyes egyeztetés, megbeszélés, ahol kértem őket, hogy biztosítsák intézményükbe a projektek Etika órákon való megvalósítását.

Ezt követően az Etikát tanító kollégák elérhetőségét megkaptam, egy közös csoportot hoztam létre a G-mail levelező felületén, ahol is több levelet váltottunk a résztvevőkkel egyénileg és csoportosan is. Lehetőséget biztosítottam a személyes találkozásokra is, ahol is a felmerúlő kérdésekre azonnali választ kaptak a kollégák. A projektek dokumentálása online történt felém. Decemberben személyesen mentem el megköszönni a közös munkát, ahol is további szakmai megbeszéléseket tartottunk. A kollégák a projekteket a Google Forms ürlapon tehetik meg 2023. január végéig, amikor is történik annak a kiértékelése.

A projektek képekben: 

 

 


Tagintézmény-vezetői értékelés az előző tanév munkájáról

Tárgy: Molnár Ildikó pedagógus mesterprogramjának 2021/22-es tanévi vizsgálata, ellenőrzése és eredménye.

Készítette: Tóth László Péter, tagintézmény-vezető

Molnár Ildikó, mesterpedagógus intézményünkben, a Sajószentpéteri Kossuth Lajos Általános Iskola Móra Ferenc Tagiskolájában 2017 januárjától a Toleranciára nevelés programját a tanévenként leadott munkatervei alapján valósította, valósítja meg.

2022 januárjától a Tolerancia II. programon dolgozik. Ez az előző mesterprogramjának egy kibővített folytatása. Az új programban legfontosabb célként jelölte meg a 8 évfolyam Tolerancia projektjeinek két tagiskolában való adaptálását, tagiskolájába ún. Tolerancia hónap „életrehívását” az intézményt segítő-támogató partnerekkel közösen, valamint egy módszertani kiadvány létrejöttét.

A 2022/23-as tanévben a következő feladatokat végezte el:

-             a Tolerancia program I.-nek összegző értékelésének elkészítése

-             a Tolerancia program II. előkészítése

-             szakmai támogatókkal a kapcsolatok felvétele, együttműködési megállapodások kötése

-             beszámolók készítése

-             folyamatos dokumentálás.

 A munka folyamatáról félévente, a nevelőtestületi értekezleten beszámolt, a tanév végén pedig részletes írásbeli beszámolót készített. Ezekről Jegyzőkönyvek készültek.

A Tolerancia program I. összegző értékelésében írta, hogy A tolerancia program a Sajószentpéteri Kossuth Lajos Általános Iskola Móra Ferenc Tagiskolájában 2017 januárjától a tanévenként leadott munkatervek alapján valósult meg. A munka folyamatáról félévente, a nevelőtestületi értekezleten beszámolt, a tanév végén pedig részletes írásbeli beszámolót készített. A Toleranciára nevelés iskolai programja a mesterportfólió alapján  az intézményben  az érzékenyítés időszakát fedte le: vagyis bemeneti, majd kimeneti mérések, teszteredmények alapján azt a következtetést vonta le, hogy a megtartott projektekkel lehet fejleszteni a tanulók személyiségét a tolerancia témakörében. Ezt 4 éven keresztül 4 osztállyal végezte. Ennek folytatásaként készítette el a Tolerancia program II-t, mely 2022 januárjától lépett életbe.  Az Éves beszámolóiban sikerkritériumként kezelte, hogy  a projekteket sikerült minden résztvevőnek elméletileg és gyakorlatilag is elsajátítani, azok értékelései, publikálásai megtörténtek. A kollégák elégedettségi kérdőíve pozitív eredménnyel zárult. Minden betervezett mérföldkő dokumentum a mérési eredményekkel elkészült.  A program kapcsán szorosabb lett a kapcsolata nemcsak az érintett osztályokkal, hanem a kollégákkal is.  A programját szerette volna továbbfejleszteni, ezért jelentkezett a megújító minősítésre: megírta, feltöltötte, majd a legjobb minősítéssel megvédte.

 A megújult, tartalmilag és kapcsolatilag is kibővült Tolerancia program II. tehát 2022 januárjától megy tovább a beadott munkaterve alapján.

2022. január-június közötti időszakának legfontosabb feladatait végezte: a partneri háló feltérképezése, a lehetséges partnerek megkeresése, közös gondolkodás az együttműködésünk lehetőségeiről, majd az együttműködési megállapodások megkötése:

- 2022. június 29-én a Sajószentpéteri Művelődési és Sportközponttal

- 2022. június 30-án a Sajószentpéter Város Német Nemzetiségi Önkormányzattal

- 2022. augusztus 10-én a Sajószentpéter Város Lengyel Nemzetiségi Önkormányzattal

- 2022. szeptember 30-án a Sajószentpéter Területi és Szociális Központ és Bölcsödével írásos együttműködési megállapodást kötöttünk, melyben az érintett partnerek vállalták, hogy az évente megrendezésre kerülő Tolerancia hónapban 1-1 programot szerveznek intézményünkben.

2022 szeptemberétől folyamatos egyeztetések folytattunk a tagintézmény-vezetőkkel, melynek eredményeképp 2022. 19-én egy közös megbeszélésen megegyeztünk a közös munkáról, a projektek adaptálásáról, azok részletes menetéről.

Összegzés

A pedagógus a 2022/22-es tanév mesterprogramjánál sikerkritériumként kezelte, hogy  elkészíti az I. program Összegző értékelését, hogy a felveszi a kapcsolatot a vágyott partnerekkel, azokkal az együttműködési megállapodást köt, hogy a beszámolóit megismeri és elfogadja a tantestület. Ezek mind megtörténtek. A betervezett partneri megállapodások viszont még nem teljesek. Ezt meg is fogalmazta a 2022/23-as Munkatervében is. Ezért azok határidejét az év végéig tervezte.

Molnár Ildikó mesterpedagógus mesterprogramját a 2021/22-es tanévben tehát a tervei alapján sikeresen végezte.

Sajószentpéter, 2022. október 27.     

 


Tagintézmény-vezetőkhöz intézett levél

Kedves Tagintézmény –vezetők!

            Intézményemben, a SKLÁI Móra Ferenc Tagiskolájában 2017. január 1-jén lépett életbe a Tolerancia program, a fejlesztő-innovátori mesterprogramom.

Ezt továbbfejlesztve készítettem el a Tolerancia II. programot, mely 2022. január 1-jétől fut. Ennek a dokumentumnak egyik részét képezi, hogy az első programban kikísérletezett projekteket mindhárom tagiskolában is megvalósítjuk. Ehhez kérem most a segítségeteket.

Kérlek Benneteket, hogy biztosítsatok alkalmakat számomra, valamint az Etikát oktató kollégák számára, hogy személyesen is elmondhassam nekik a program céljait, feladatait. A projektek vázlatát megismerve véleményt cserélhessünk, az szükséges eszközökről, a dokumentálásról beszélhessünk.

Folyamatterv:

  1. A tagintézmény-vezetőkkel egyeztetés
  2. Etikát tanító kollégákkal egyeztetés
  3. Felkészítések
  4. Projektek megvalósítása, közben szükségszerűen hospitálás
  5. Dokumentálás
  6. Elégedettségi kérdőív
  7. Publikálás

 

Néhány gondolat a programról:

A toleranciára nevelést mindennapos feladatunknak tekintjük, hisz naponta adódik olyan helyzet, amit azonnal orvosolni kell, naponta szolgálunk olyan helyes viselkedési morállal, amit a tanuló diagnosztizálhat, s eldöntheti, azonosul-e vele, vagy sem. Nevelőtestületünk példaként szolgál a tanulók és szülők felé cselekedeteikből, nevelési attitűdjeikből kifolyólag is. Mégis úgy gondolom, egy-egy évfolyamonként kidolgozott program, ami központi szerepként a toleranciát célozza meg, mindenféleképpen pozitív hatással van a tanulóinkra.

            A program célja:

  • a másság elfogadása oda-vissza alapon,
  • a cigány kisebbség felemelkedésének, beilleszkedésének elősegítése,
  • egymás kulturális értékeinek megismerése,
  • a munkamegosztás értékeinek ismerete, elfogadása,
  • egyéni igények, képességek, adottságok figyelembe vétele,
  • nyelvi tolerancia,
  • kedvező iskolai légkör megteremtése,
  • egymás mellett élés egymás segítésével,
  • kommunikáció fejlesztése, odafigyelés egymásra.

A program kidolgozásánál figyelembe vettem a gyermek életkorát, testi-szellemi fejlettségét, szociális, mentális érzékenységét.

A 7-8 éveseknél a toleranciára nevelés indirekt módon valósul meg. Ebben az életszakaszban fontos a helyes önismeretet, énképet, valamint hogy felismerjék, rajtuk kívül mások is léteznek, akik ugyanolyan fontos teremtményei az életnek, mint ők maguk. Fontos továbbá, hogy megtalálják magukat a közösségben, s alkotó, a közösséget meghatározó és formálni tudó embert lássák magukban és másokban.

A 9-10 éveseknél az önismeret és mások megismerésén túl központi szerepet játszik az együttműködési készség, a nyitottság, a mások véleményének elfogadása, a segítségnyújtás, az empátia, a beleélési képességek, valamint az egészséges önbizalom fejlesztése.

A 11-12 éveseknél figyelembe vettem a szemmel látható fizikai változásokat, ami nagyfokú lelki változásokkal jár. Fontos, hogy a gyerek jól lássa magát, külső szemlélőként is tudjon véleményt alkotni magáról, a cselekedeteiről. Fontos szerepet kap már az identitás, az önállóság, a kritikai gondolkodás fejlesztése ebben az életszakaszban. Fontos továbbá, hogy tudja az információkat megfelelően kezelni, rendszerezni, a konfliktusokat kezelni, tolerálni mások véleményét.

A 12-13 éveseknél, a lázadó kamaszkorban talán a legnehezebb felkelteni a figyelmet a másság iránt, ha eddig az életkorig nem alakult ki ez bennük. Ugyanis a nagyfokú testi változás sok esetben az egyénre vonja a figyelmet. Mindenkit csak saját maga érdekel. Az öntudatra ébredés nagy korszaka az, az „Én vagyok a világ közepén.” korszaka, ahol mindenki más mellékes. Persze vannak kivételek, de véleményem szerint a többség ezen az úton megy keresztül. Éppen ezért nagyon fontos szerepet játszik ebben az életkorban, hogy megmutassuk a gyerekeknek, vannak, élnek rajtuk kívül mások is, akik ugyanolyan fontosak, mint ők. Fontosnak tartom a vélemények elfogadásának, a nyitottságnak, az érzelmek tudatosságának, a felelősségvállalásnak, a törődésnek, a bizalomnak az erősítését, fejlesztését. A témaválasztásnál rendkívül fontos, hogy a tanulókhoz közel álló dolgokat dolgozzuk fel, azokat, amelyekben élnek, amikkel tudnak azonosulni.

A témákat projektek keretében dolgozzuk fel, amely minden évfolyamban természetesen valamilyen produktummal záródik. Központi szerepet kap az iskolai és az otthoni csoportmunka, a módszerek széles körű használhatósága, a manuális tevékenységek és a tantárgyi integráció lehetősége.

Mind az alsó, mind a felső tagozatba a témák feldolgozását az Etika órákban jelöltem meg. A megvalósítás ideje minden év novembere, az a hónap, amikor is országszerte megemlékezünk a Tolerancia napjáról (november 16.).

A levél mellékleteként küldöm az évfolyamok projektjeit.

Köszönöm segítségeteket!

Molnár Ildikó

Sajószentpéter, 2022. októbere

 

 


A nevelőtestület tájékoztatása a tanévkezdéskor

Tolerancia program II.

A részterveket a program sajátosságaitól függően három szakaszra osztottam a következőképpen:

Az első részterv az előkészítések, a tagiskolákba történő bevezetés, partnerkapcsolati együttműködések kialakításának időszaka. Ennek ideje 2022 januárjától 2023 márciusáig tart. Ez a munka előkészítési fázisait jelenti, támogatók, együttműködők feltérképezését, a projektek tagiskolákba történő adaptálását, a munkafolyamatok  értékelését.

A második részterv a program a próbaévhez mérteni folytatása, a Tolerancia hónap témanapokkal való megtöltése, a módszertani útmutatóhoz anyaggyűjtés, majd elkészítése, megjelentetése. Ennek ideje 2023 márciusától 2026 februárjáig tart.

A program harmadik részterve az összegző értékeléseket, a kiadvány online megjelentetését, valamint a novemberi Tolerancia hónap feladatainak további folytatását fogja tartalmazni. Ennek ideje 2026 februárjától 2026 végéig tart.

Az első részterv 2022 szeptemberétől 2023 február végéig tartó részletezése

 

Az első résztervben két fontos feladatot, célt jelöltem meg.

  1. Szakmai segítőkkel a kapcsolat felvétele.
  2. November hónapban valósuljanak meg mindhárom tagiskola 1-8. évfolyamán a tolerancia projektek.

Ennek megfelelően határoztam meg a részcélokat, azok folyamatterveit határidőkkel, a produktumok megnevezésével, a sikerkritériumokkal, valamint az értékelés módjaival.

2022. január-júniusig tartó időszakban történt az 1. pontban leírtak megvalósulása. Az éves beszámolómban is leírtam, hogy ez a feladat sokkal nehezebbnek bizonyult az elképzelésénél. Minden betervezett partner megkapta a felkérő levelet, az együttműködési megállapodásunk írásos változatát a mi intézményi vállalásainkkal. Ezek közül jelenleg a Városi Könyvtárral van aláírt, lepecsételt megállapodásunk. A TSZK-val aláírásra vár, a nemzetiségi önkormányzatok a jegyzőjükkel való engedélyre és személyes egyeztetésre várnak, a városi tv személyes egyeztetésre vár. Ezek ledokumentálása pár hónapig még eltart.

Az elmúlt tanévben, 2022 februárjában egy országos online konferencián vettem részt, ahol előadásomban a családokkal való kapcsolattartásról beszéltem, majd eszméket cseréltem, illetve ismeretséget kötöttem  a jelen lévő pedagógus kollégákkal, neveléstudósokkal.

Tanév végére elkészítettem az éves beszámolómat, ami minden kolléga rendelkezésére bocsájtottam online.

 

Az 1. részterv 2022. szeptember-2023. márciusig tartó időszakának fő feladata:

November hónapban valósuljanak meg mindhárom tagiskola 1-8. évfolyamában a tolerancia projektek.

 

Célok:

  • A már meglévő Tolerancia program intézményünk két tagiskolájára történő adaptálása, a tagiskolákban a projektek megvalósítása.
  • A program projektfoglalkozásainak beépítése az etika órákba, a tanítás-tanulás folyamatába, a nevelő-oktató munkába.
  • Etika tanmenetek kiegészítése, projekttervek készítése.
  • Foglalkozások látogatása-hospitálás.
  • Kérdőívek elkészítése, értékelése.
  • Szakmai megbeszélések, kommunikációk.
  • Pedagógiai innovációm, fejlesztésem publikálása, tudásmegosztás.
  • Saját szakmai munkám rendszeres elemzése-önreflexió.
  • Külső mentor, szupervízor igénybevétele a mesterprogram megvalósításának folyamatában.
  • Igazgatói értékelés az első résztervről.

Folyamatterv:

2022. szeptember

A kollégák tájékoztatása a program 2022/23-as tanévre vonatkozó feladatairól, céljairól. Erről Jegyzőkönyv és Jelenléti ív készül.

A 8 évfolyam Tolerancia projekt vázlatos tervének átadása minden etikát oktató kolléga számára.

A tagintézmény vezetők tájékoztatása a program bevezetéséről intézményükbe.

2022. október

A hónap fő feladata a tudásmegosztás, a kollégák felkészítése a projektek megtartására, különös tekintettel a Kossuth és a Hunyadi tagiskolában érintett etika tantárgyat oktató nevelők felkészítése.

2022. november

A hónap fő feladata etika órákon a 8 évfolyam projektjeinek megvalósítása. . A projektek ideje alatt a kollégák fotókat/videókat készítenek, amiket átadnak számomra.

Másik fontos feladat a két tagiskolában való legalább 1-1 hospitálásom/foglalkozáslátogatásom megléte. Ez a kollégákkal való előzetes egyeztetés útján valósul meg, lehetőleg a kolléga kérésére. A látogatás után szakmai megbeszélésen átadjuk egymásnak a tapasztalatinkat, ötleteinket. A foglalkozás látogatásáról jegyzőkönyv készül.

2022. december

A hónap feladata egy elégedettségi kérdőív készítése, majd kiküldése minden projektfoglalkozást tartott kollégának. A kérdőívek beérkezési határideje a hónap vége.

2023. január

A hónap alapfeladata a kolléga- elégedettségi kérdőívek eredményének összeírása, írásos értékelése. Ezen kívül az első részterv munkájának írásos értékelése , beszámoló. Felhívom az igazgató figyelmét, hogy írásban értékelnie kell a program eddigi munkáját.

2023. február

A féléves értekezleten beszámoló a programról, majd a 2. részterv általános és tanévre vonatkozó terveinek ismertetése.

Határidő: 2022. szeptember- 2023. február vége.

Produktumok:

  • jegyzőkönyvek
  • 1-8. évfolyam projektterve
  • folyamatterv
  • projektek produktumai
  • fotók/videók
  • hospitálási jegyzőkönyv
  • elégedettségi kérdőív
  • beszámolók
  • publikálások

Sikerkritériumok: A részcélokban megfogalmazottak teljesülnek, vagyis ha a két tagintézményben is sikerül megvalósítani az évfolyamok tolerancia projektjét. A kollégák elégedettségi mutatója pozitív. A mentorral folyamatos és eredményes a kapcsolat.

Értékelés, önértékelés: A résztervekben meghatározott szakasz vége egyfajta önfejlődéshez kapcsolódik. Ebből adódóan önértékelést kell készíteni. Az értékelést az alábbi szempontok alapján kívánom majd megírni:

  • Sikerült-e a kitűzött célokat elérni?
  • Milyen nehézségek adódtak a félév során?
  • Hogyan tudtam megoldani a felmerülő problémákat?
  • Saját szakmai fejlődésemre hogyan hatott a program első szakasza?
  • Hogyan tudom beépíteni a további feladatokba a szakmai közösség véleményét?

A 2. részterv 2022/23-as tanévre vonatkozó céljai, feladatai:

A toleranciára nevelés lehetőségei az alapfokú oktatási intézményekben – mintafeladatok, kipróbált projektek – lehetséges címmel megjelenő módszertani kiadványhoz külső konzultáció, valamint anyaggyűjtés.

Ez a feladat nem igényel intézményi, kollegiális együttműködést.

A tanév munkájának értékelése a tanévzáró értekezleten, az Éves beszámoló elkészítése.

 

 


Munkaterv

A Toleranciára nevelés II. programja a SKLÁI Móra Ferenc Tagiskolájában

 a 2022/23-as tanév Mesterprogramjának munkaterve (továbbiakban Mesterprogram munkaterv)

 

 

Készítette: Molnár Ildikó

Sajószentpéter, 2022. 08. 30.

A Toleranciára nevelés programjának legfőbb célkitűzése a közösségfejlesztés, a sokoldalú személyiségfejlesztés. Ennek is az a szegmense, ami a tanulók nyitottabbá és megértőbbé válását teszi lehetővé a másság iránt, erősíti a tiszteletet, csökkenti a szociokulturális hátrányt, esélyegyenlőséget teremt, az együttműködést és a konfliktusok kezelését célozza meg.

Célok:

  • A Toleranciára nevelés II. programjának tanévre vonatkozó részének ismertetése
  • Tudásmegosztás, kollégák felkészítése, hospitálás (tagiskolák)
  • A 8 évfolyam projektjeinek megvalósítása
  • Elégedettségi kérdőívek
  • Szakmai támogatókkal a kapcsolatok konkretizálása, együttműködési megállapodások kötése
  • Beszámoló készítése
  • Folyamatos dokumentálás

Folyamatterv havonkénti bontásban

IDŐ

FELADAT

FELELŐS/ÖK

Szeptember

A tanév programjának ismertetése.

Molnár Ildikó, Tóth László Péter,

tagintézmény-vezetők

   

Október

Tudásmegosztás, kollégák felkészítése. Tagiskolákban a projektek megismertetése.

Molnár Ildikó, Tóth László Péter,

tagintézmény-vezetők

November

A Tolerancia hónapjának megszervezése: osztályok projektjei az etika órákon az 1-8. évfolyamokon. Tagiskolákban hospitálás, szakmai megbeszélések. Publikálási lehetőségek megbeszélése.

Molnár Ildikó , Tóth László Péter,

tagintézmény-vezetők

December

Elégedettségi kérdőív a projektekben résztvevő kollégáknak (online). A projektek publikálása.

Molnár Ildikó, Tóth László Péter, külső partnerek

Együttműködési megállapodások megkötése.

 

Január

A kérdőívek értékelése. A novemberi Tolerancia hónap értékelése.

Molnár Ildikó

   

Február

Értekezleten beszámoló ismertetése, szakmai konzultáció, további lépések felvázolása.

Tóth László Péter,

Molnár Ildikó

 

Március

A 2. részterv indulása

A módszertani kiadványhoz külső konzultációs lehetőség igénybevétele.

Molnár Ildikó,

mentor

   

Április

Anyaggyűjtés

Molnár Ildikó

Május

Anyaggyűjtés

Molnár Ildikó

Június

A tanév munkájának képes beszámolója  (értekezlet, jegyzőkönyv), folyamatos publikálás.

Szupervízori eszmecsere.

Molnár Ildikó, Tóth László Péter, mentor

A Munkaterv részét képezi a „ Nevelőtestületi tájékoztató a Tolerancia program II. 2022/23-as tanévre vonatkozó céljairól, feladatairól” című dokumentáció, amely részletesen bemutatja a célokat, feladatokat, produktumokat, határidőket a folyamattervben.

 

 

 

 


2021/22-es tanév

 

Éves beszámoló

 

KÉSZÍTETTE: MOLNÁR ILDIKÓ

2022. június 16.

A 2021/22-es tanévben a mesterprogram kitűzött céljai a Munkaterv alapján: 

A Toleranciára nevelés programjának legfőbb célkitűzése a közösségfejlesztés, a sokoldalú személyiségfejlesztés. Ennek is az a szegmense, ami a tanulók nyitottabbá és megértőbbé válását teszi lehetővé a másság iránt, erősíti a tiszteletet, csökkenti a szociokulturális hátrányt, esélyegyenlőséget teremt, az együttműködést és a konfliktusok kezelését célozza meg.

Célok:

  • A Tolerancia program I.-nek összegző értékelésének elkészítése
  • A Tolerancia program II. előkészítése
  • Szakmai támogatókkal a kapcsolatok felvétele, együttműködési megállapodások kötése
  • Beszámoló készítése
  • Folyamatos dokumentálás

Folyamatterv:

A folyamatterv a Mesterprogram éves munkaterve alapján a következőképpen alakult ebben a tanévben:

2021. szeptember-november hónapban egy összetett összegző értékelés írása a Toleranciára nevelés programjának 2017. január-2021 júniusáig terjedő időszakáról. Ebben a dokumentumban a következőkről írtam:

A tolerancia program a Sajószentpéteri Kossuth Lajos Általános Iskola Móra Ferenc Tagiskolájában 2017 januárjától a tanévenként leadott munkatervek alapján valósult meg. A munka folyamatáról félévente, a nevelőtestületi értekezleten beszámoltam, a tanév végén pedig részletes írásbeli beszámolót készítettem. A Toleranciára nevelés iskolai programja a mesterportfólió alapján intézményünkben az érzékenyítés időszakát fedte le: vagyis bemeneti, majd kimeneti mérések, teszteredmények alapján azt a következtetést vontam le, hogy a megtartott projektekkel lehet fejleszteni a tanulók személyiségét a tolerancia témakörében. Ezt 4 éven keresztül 4 osztállyal végeztem. Ennek folytatásaként készítettem el a Tolerancia program II-t, mely 2022 januárjától lépett életbe.

Az Éves beszámolóimban sikerkritériumként kezeltem, hogy  a projekteket sikerült minden résztvevőnek elméletileg és gyakorlatilag is elsajátítani, azok értékelései, publikálásai megtörténtek. A kollégák elégedettségi kérdőíve pozitív eredménnyel zárult. Minden betervezett mérföldkő dokumentum a mérési eredményekkel elkészült.  A program kapcsán szorosabb lett a kapcsolatom nemcsak az érintett osztályokkal, hanem a kollégákkal is.

A programomat szerettem volna továbbfejleszteni, ezért jelentkeztem a megújító minősítésre: megírtam, majd feltöltöttem a mesterportfóliómat, amit tavaly tavasszal a legjobb minősítéssel megvédtem. A megújult, tartalmilag és kapcsolatilag is kibővült Tolerancia program II. tehát 2022 januárjától megy tovább a beadott munkatervem alapján.

A 2021. decemberben elkezdem megszervezni az újabb programomat a portfólióm alapján.

2022. január-tól júniusig a megújító mesterprogramomban leírt folyamatterv alapján terveztem a feladataimat: a félév legfontosabb feladatai közé tartozott a partneri háló feltérképezése, a lehetséges partnerek megkeresése, közös gondolkodás az együttműködésünk lehetőségeiről, majd az együttműködési megállapodások megkötése. Beterveztem a külső mentorommal konzultációs egyeztetéseket is, de személyes találkozóra a félévben sajnos nem került sor, így maradt az elektronikus kapcsolattartás.

A külső partnerek megkeresése először egy, az intézményvezető jóváhagyásával megírt felkérő levéllel kezdődött. Levelet küldtem a városunkban működő 3 nemzetiségi önkormányzat elnökének (roma, lengyel, német), a városi Művelődési és Sportközpont igazgatójának (Városi könyvtár), a városi TSZK és Bölcsöde vezetőjének, valamint a városi televízió ügyvezető igazgatójának. Ezt követték a telefonos egyeztetések, majd a személyes találkozások, ahol is beszélgettünk a feladatokról, az elvárásokról. Konkrét megállapodást sajnos ezidáig egyik partnerrel sem sikerült kötni, ennek okát a késői szervezésben, az időhiányban, valamint kommunikációs akadályokban látom  (konkrétan a roma elnök). A feladatokkal nem vagyok elkésve, hiszen maga a Tolerancia hónap partneri programokkal való megtöltése 2023 novemberében kezdődik. Az együttműködési megállapodások megkötésének végső határidejét 2022 decemberére teszem.

A 2021-2022-es tanév Tolerancia programjának produktumai:

  • Összegző értékelés
  • tájékoztató levél a partnerek felé
  • együttműködési megállapodások (folyamatban)
  • jegyzőkönyvek
  • éves beszámoló
  • publikálás

Sikerkritériumok:

 Sikerül-e elkészítenem az I. program Összegző értékelését, azt publikálnom. A részcélokban megfogalmazottak teljesülnek, vagyis ha sikerül felvenni a kapcsolatot a vágyott partnerekkel. Azokkal az együttműködési szándékunkat írásban is rögzítjük. A beszámolót megismeri és elfogadja a tantestület.

Értékelés, önértékelés:

Az értékelést az alábbi szempontok alapján gondolom át:

  • Sikerült-e a kitűzött célokat elérni?
  • Részben. A betervezett feladatok folyamatban vannak.
  • Milyen nehézségek adódtak a megvalósítás során?
  • Időhiány, kommunikációs nehézségek, szervezési problémák. Egyedül ezt nem tudom megoldani, kollégák segítsége kell a kapcsolatok felvételénél, amely időigényes.
  • Hogyan tudtam megoldani a felmerülő problémákat?
  • Kérésekkel, folyamatos konzultációkkal, türelemmel.
  • Saját szakmai fejlődésemre hogyan hatott a program eme szakasza?
  • Tárgyalóképes tudásom fejlődött.
  • Hogyan tudom beépíteni a további feladatokba a szakmai közösség véleményét?
  • A Tolerancia hónap szervezését együtt fogjuk elvégezni.
  • Sikerült-e megfelelően publikálni, megismertetni a programot a szűkebb és tágabb környezetemmel? Ha nem, mi volt az oka? Mit tehetek ennek orvoslásáért?
  • Részben. A tantestületi tájékoztatás (Írásos és szóbeli) elkészült, a digitális megosztás iskolánk weboldalán folyamatban van.
  • Szűkebb környezetemet (tantestület) mennyire terhelte le a program?
  • Az intézményvezetőt és egy kolléganőt vontam most be a feladatok szervezésébe.
  • Szűkebb környezetem szakmai fejlődését hogyan segítette a program?
  • A fentebb említett kollégák szakmailag képzettek, a problémákat az időhiány okozta, hisz elsődleges feladatuk a nevelés, oktatás, osztályfőnöki, intézményvezetői feladat, ezért a mesterprogramom megvalósításában való segédkezés plusz időt és energiát igényel.

Molnár Ildikó

 


A leendő partnereinknek az alábbi levél került kiküldésre telefonos egyeztetés után (a levél sablon):

Dátum

Címzett Neve

Címzett Cégének Neve

Címzett Címe

Kedves Címzett Neve!

Intézményünkben, a Móra Ferenc Tagiskolájában 2017-től bevezetésre került a Tolerancia program. Ezt továbbfejlesztve jutottunk arra az elhatározásra, hogy kibővítjük a programot ún. Témanapokkal. A Témanapok 2023 novemberétől minden év novemberében lesznek megtartva.  Önök eddig is szoros és jó kapcsolatot ápoltak intézményünkkel. Azonban szeretnénk ezt a kapcsolatot szorosabbá tenni. Céljaink között szerepel, hogy a fentebb említett Témanapok keretein belül az egyik foglalkozást Önök töltik meg tartalommal. A célközönség a tanulóink és a szülők. A téma: egymás elfogadása.

A részleteket személyes találkozó keretein belül egyeztetjük.

Bízva a sikeres együttműködésben,

Üdvözlettel,

Molnár Ildikó

 


XIII. Taní-Tani Országos  (online)pedagógus konferencián való részvétel

 

Előadó neve: Molnár Ildikó- tanító

Munkahely: Sajószentpéteri Kossuth Lajos Általános Iskola Móra Ferenc Tagiskolája

Az előadás címe: A családokkal való kapcsolattartás formái és gyakorlata

Abstract

Az utóbbi időkben a pandémia miatt alkalmazott online-oktatás kapcsán, több csatornán is hallhattunk, olvashattunk a szülői szerepekről, is. A hirtelen megváltozott szülői szerepekről, azok nehézségeiről, családonként eltérő mélységéről. A kutatásomban nem az online-oktatás alatti iskola-szülő kapcsolatára tértem ki. Mégis ez az újfajta szülői szerep, feladat adta a gondolatot, hogy egy kicsit tágabb környezetben is megvizsgáljam e két oldal kapcsolatát. Kutatásomban pedagógusokat kérdeztem a saját és intézménye, valamint a szülők kapcsolatáról, azok rendszerességéről, formáiról, módjairól, hatékonyságáról, a felmerülő problémákról. Elemeztem a konfliktusok alatti együttműködés milyenségét és azok megoldási módszereit. Intézménytípusonként a válaszok alapján próbáltam összegyűjteni, meghatározni a kapcsolattartási jó gyakorlatokat. Létezik-e jó recept? Vannak-e olyan szegmensei a pedagógusok/intézmények és a szülők kapcsolatának, melyek segíthetik a szülők intézményi bevonódását?

A kutatómunkámhoz a kérdőívet online, egy közösségi oldalon osztottam meg az általam is használt pedagógiai tartalmú csoportokban. Összesen 306 teszteredményből dolgoztam. A válaszadók az ország bármely pontjából válaszolhattak, nem kértem sem megyei sem településtípusi választ. A megadott 4 intézményrendszerből három alapján tudtam értékelni a kérdésekre adott válaszokat: iskoláskor előtti oktatásban, alapfokú oktatásban, középfokú oktatásban, mert a felsőoktatásban dolgozók közül nem érkezett visszajelzés. Ennek elsődleges okát a közösségi oldalak szűkös kereteiben látom, miszerint olyan csoportoknak vagyok főképp tagja, amikben nem vagy kevés számú egyetemi/főiskolai oktató is tag. Tehát a végzett teszt alapján 3 típusú intézményrendszerben dolgozó pedagógus kollégák véleményeire alapoztam a megállapításaimat.

Az előadásomban az eredményekről számolok be.

 

 

Az előadást ppt-vel kellett kísérni.

 

Utána szakmai eszmecseréket tartottunk a résztvevőkkel.

Frissítés!

Márciusban lehetőséget kaptam, hogy az előadásomat adott paraméterek alapján megszerkesztcve beküldhessem tanulmányként, hogy az bekerülhessen egy tanulmánykötetbe. 

"Kedves Szerző!

Örömmel értesítjük, hogy hamarosan megjelenik a 13. online Taní-tani Konferencia előadásait tartalmazó kötet. A kötet paramétereit és tartalmát hamarosan elküldjük azzal a céllal, hogy még idén minden szerzőnek lehetősége legyen feltölteni azt a Magyar Tudományos Művek Tárába (MTMT).

Üdvözlettel:

A kötet szerkesztői"

Majd 2022. november 18-án ezt a levelet kaptam: 

"Kedves Szerző!

Örömmel értesítjük, hogy a 13. Taní-tani Konferencia előadásait tartalmazó kötet online formátumban megjelent és az alábbi linken elérhető: 

https://www.google.com/url?q=https://tanarkepzo.uni-miskolc.hu/Tani-tani&source=gmail&ust=1673115386951000&usg=AOvVaw0eIWfMSfSnEnR74CVRYfAS">Taní-tani - Tanárképző Intézet (uni-miskolc.hu) 

 

A kötet jelenleg még szerkesztés alatt áll, de az oldalszám már nem fog változni.

Üdvözlettel:

A kötet szerkesztői"

 

 

 

 


A nevelőtestület tájékoztatása a 2022 januárjától kezdődő Tolerancia program II. e tanévig tartó programjairól

 

Tolerancia program II.

A részterveket a program sajátosságaitól függően három szakaszra osztottam a következőképpen:

Az első részterv az előkészítések, a tagiskolákba történő bevezetés, partnerkapcsolati együttműködések kialakításának időszaka. Ennek ideje 2022 januárjától 2023 márciusáig tart. Ez a munka előkészítési fázisait jelenti, támogatók, együttműködők feltérképezését, a projektek tagiskolákba történő adaptálását, a munkafolyamatok  értékelését.

A második részterv a program a próbaévhez mérteni folytatása, a Tolerancia hónap témanapokkal való megtöltése, a módszertani útmutatóhoz anyaggyűjtés, majd elkészítése, megjelentetése. Ennek ideje 2023 márciusától 2026 februárjáig tart.

A program harmadik részterve az összegző értékeléseket, a kiadvány online megjelentetését, valamint a novemberi Tolerancia hónap feladatainak további folytatását fogja tartalmazni. Ennek ideje 2026 februárjától 2026 végéig tart.

Az első részterv 2021. január-tól 2021. júniusáig tartó részletezése

 

Az első résztervben két fontos feladatot, célt jelöltem meg.

  1. Szakmai segítőkkel a kapcsolat felvétele.
  2. November hónapban valósuljanak meg mindhárom tagiskola 1-8. évfolyamán a tolerancia projektek.

Ennek megfelelően határoztam meg a részcélokat, azok folyamatterveit határidőkkel, a produktumok megnevezésével, a sikerkritériumokkal, valamint az értékelés módjaival.

 

I. Szakmai segítőkkel a kapcsolat felvétele

Célok:

  • Szakmai segítők feltérképezése
  • Kapcsolatfelvétel
  • Együttműködési megállapodások kötése
  • A félév munkájának értékelése

Folyamatterv:

2022. január/február

A féléves értekezleten a kollégákkal a Tolerancia program II. 1.résztervének ismertetése, különös tekintettel 2022 júniusig történő eseményeket.

Az értekezleten a terv ismertetése után szakmai megbeszélést tartása.

A tájékoztatásról jegyzőkönyv készül.

A hónap feladata a mentorommal a kapcsolat felvétele. Téma a félév kitűzött céljai, feladatai, a konzultációk időpontjai, módjait, a dokumentálás módjai.

2022. február-március

Az intézményvezetővel a lehetséges kompetens és tartalmilag is hasznos szakmai segítők számbavételének egyeztetése.

  • Intézményünk szoros kapcsolatot ápol a német és lengyel nemzetiségi önkormányzattal. Így nem kérdéses, hogy mindenképp fel kell velük venni a kapcsolatot egy másfajta közös program kapcsán is.
  • Tanulóink zöme roma származású. A Cigány Nemzetiségi Önkormányzat egyik oszlopos tagjával már történt szóbeli egyeztetés, aki hajlandóságot mutatott a szorosabb együttműködésre.
  • A települési Család-és Gyermekjóléti Szolgálattal is szoros a kapcsolatunk. Sok tanulónk ügyes-bajos dolgait sikerült együtt megoldani. Iskolai családi napjainknak is rendszeres résztvevői.
  • Iskolánk ünnepi műsorait, programjait a Sajó TV örökíti meg. Ezért tényszerű őket is megkeresni.

A kapcsolatok felvételének határideje a hónap vége. A kapcsolatfelvétel először telefonos megkereséssel történik, melyet egy írásos tájékoztató levél követ. Időpontegyeztetés után a személyes/online találkozás alkalmával a téma érzékenyítése, a célok megfogalmazása, ahhoz a lehetőségek, megvalósítási ötletek felvázolása. A partnernek tisztán kell látnia, mit várunk el tőlük, ő milyen tevékenységgel tudja megtölteni a novemberi Tolerancia hónapunk témanapját.

2022. április-május

A két hónap feladata, hogy az előzetesen felvett minimum 3 külső partnerünkkel írásos együttműködési megállapodást kössünk. Ennek a megállapodásnak tartalmaznia kell a partnerek adatait, az együttműködés idejét, helyét, a támogatás leírását. A megállapodást dátum megjelölésével mindkét fél aláírásával hitelesíti. A konkrét feladatok megjelölésétől eltekintünk, hisz azok mindig a tárgyévben történő előzetes egyeztetésünk alkalmával valósul meg.

2022. június

A hónap feladata a tanév munkájának írásos beszámolója. Ezt a beszámolót az intézmény vezetője az iskola éves beszámolójához csatolja. Az írásos beszámolót a kollégák számára elérhetővé kell tenni (nyomtatva és online).

Az év végi értekezleten a kollégák tájékoztatása a Tolerancia program II. aktuális céljairól, megvalósulásáról. Erről jegyzőkönyv készül.

A szupervízornak az éves beszámolót írásban eljuttatom. Ezt követi a szakmai eszmecsere.

Határidő: 2022. január-2022. június

Produktumok:

  • tájékoztató levél a partnerek felé
  • együttműködési megállapodások
  • jegyzőkönyvek
  • éves beszámoló
  • faliújság, publikálás

 

 


Intézményvezetői értékelés

 

Tárgy: Molnár Ildikó pedagógus mesterprogramjának 2021 évi vizsgálata, ellenőrzése és eredménye.

Készítette: Tóth László Péter, tagintézmény-vezető

Molnár Ildikó, mesterpedagógus intézményünkben, a Sajószentpéteri Kossuth Lajos Általános Iskola Móra Ferenc Tagiskolájában 2017 januárjától a Toleranciára nevelés programját a tanévenként leadott munkatervei alapján valósította, valósítja meg. A munka folyamatáról félévente, a nevelőtestületi értekezleten beszámol, a tanév végén pedig részletes írásbeli beszámolót készít. A Toleranciára nevelés iskolai programja a mesterportfóliója alapján intézményünkben az érzékenyítés időszakát fedte le: vagyis bemeneti, majd kimeneti mérései, teszteredményei alapján azt a következtetést vonta le, hogy a megtartott projektekkel lehet fejleszteni a tanulók személyiségét a tolerancia témakörében. Ezt 4 éven keresztül 4 osztállyal végezte. Jelenleg a mesterprogramjának az összegző értékelését készíti, s ennek folytatását egy sikeres megújító mesterprogramot készít elő.

Éves beszámolójában sikerkritériumként kezelte, hogy  a projekteket sikerült minden résztvevőnek elméletileg és gyakorlatilag is elsajátítani, azok értékelései, publikálásai megtörténtek. A kollégák elégedettségi kérdőíve pozitív eredménnyel zárult. Minden betervezett mérföldkő dokumentum a mérési eredményekkel elkészült. Említi továbbá beszámolójában, hogy a program kapcsán szorosabb lett nemcsak az érintett osztályokkal a kapcsolata, hanem a kollégákkal is.

A programját szeretné továbbfejleszteni, ezért jelentkezett a megújító minősítésre, tavalyi évben benyújtotta a mesterportfólióját, idén tavasszal pedig a legjobb minősítéssel megvédte azt. A megújult, tartalmilag és kapcsolatilag kibővült Tolerancia programját 2022 januárjától fogja megvalósítani a beadott munkaterve alapján.

Molnár Ildikó mesterpedagógus mesterprogramját tehát a tervei alapján sikeresen végezte.

Sajószentpéter, 2021. 10. 07.         

 

A Toleranciára nevelés programjának éves munkaterve

 

 

 

 


 

2020-21-es tanév

 

Kattintással elérhetőek az anyagok

 

 

A TOLERANCIÁRA NEVELÉS 2020/21 ÉVI MUNKATERVE

 

 



 MESTERPROGRAM 2020/21 ÉVES BESZÁMOLÓ 

 


 

4. MÉRFÖLDKŐ DOKUMENTUM

 

A 7. évfolyam 4 éves munkájának értékelése

2021. május

A hetedik évfolyamosoknál lezárult a program első 4 tesztéve a május havi projektjükkel. Negyedikes korukban léptek be a programba, amikor is az Élet titka témát dolgozták fel a tanítójukkal. Ötödik osztályban önismereti feladatokon mentek keresztül, amikor is egy tablóra ragasztották fel önarcképüket a rájuk jellemző pozitív tulajdonságokkal, díszítették kedvük szerint a tablót csillámporokkal, filccel, színes tollakkal, különböző dekorációs kellékekkel. A hatodik évfolyamos projektjüket is sikerült elkészíteniük, bár akkor nem a saját telephelyünkön tanultunk, idegen környezetben voltunk. Ennek ellenére az ének órák keretein belül több alkalommal, de sikeresen zártuk a Mi szigetünk témáját. A hetedik évfolyamos projekt megvalósítása nehézségekbe ütközött az újbóli online oktatás miatt. Ezt a projektet, a Tolerancia programot nem lehet online térben megvalósítani. A program lényege a személyiségfejlesztés, ami a személyes kapcsolatot, az együttműködést, a személyes kontaktokat nagyban igényli. Az „a” osztály mozgékonyabb tanulókból áll mégis náluk 100%-osan sikerült mindent megbeszélnünk, a munkát elkészítenünk. A „b” osztály , az eddig nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb osztályban nem. Ennek lehetséges okairól a Mesterprogram dokumentáció 39. számú mellékletében írtam.

A 4 év lezárása előtt természetesen a Tolerancia teszt újbóli megíratása volt a feladatunk.

A Google Forms kérdőívet kinyomtatva kapta meg mindkét osztály. Kitöltésük előtt felidéztük a projekteket, azt, hogy melyikből mit tanultak, melyik és miért tetszett nekik leginkább. Mindkét osztály a Mi szigetünk projektre szavazott, tetszett nekik, hogy nagy csomagolópapírra csoportosan festhettek, együtt alkothattak.

Ezután kiosztottam a tesztlapokat. Megbeszéltük, hogy őszintén válaszoljanak, amit ők gondolnak a témáról, ahogyan ők látják. A 10 kérdésből álló tesztet nagyon hamar kitöltötték, hisz megbeszéltük, hogy rögtön az első gondolatukat jelöljék be.

Kitöltés után közösen megbeszéltük a helyes válaszokat, majd én javítottam. Ezután következett a legérdekesebb dolog, ugyanis összehasonlíthatták a válaszaikat a 3 évvel ezelőttivel, amikor is negyedik osztályosok voltak.  Sokan örültek, hiszen jobb pontokat szereztek most, volt, aki annak örült, hogy most rosszabbul gondolja a dolgokat, mint kisgyerekként. 1-2 tanuló volt, akinek a véleménye eltért az átlagtól, sőt a 3 évvel ezelőtti tesztjétől is rosszabb lett.

Az eredmények az alábbi táblázatban láthatóak:

 

osztály

létszám

eredmény

osztály

létszám

eredmény

2017. 09.

4.a

18

67%

4.b

20

69%

Mi a tolerancia?

-jó gyerek leszek, nem rágózok

-várakozunk

-nem szabad rosszalkodni és nem szabad futkározni

-várunk, mert a barátunkkal akkor kibékülünk

-nyugalom van körülötted

-csendben lenni

-maradj nyugod és ne légy szemtelen a másikkal

-megvárod a társadat

   

-ha a másikra vársz, mert pakol, türelmesnek kell lenned

- várakozás

-ha sokáig vársz, megkapod, amit szeretnél

-megvárom, míg a másik beszél nekem

-türelmesen várok, hogy kicsengessenek

-hogy nem vagyok mérges

-békés vagy

   
             

2021. 05.

7.a

16

69%

7.b

14

71%

Mi a tolerancia?

-várni kell

-kivárom a sorom

-kibékülsz, ezt kivárod

-nyugodt vagyok

-jól viselkedek

-csendben vagyok

-ha nyugodt vagyok, mindent megkapok

-a tanár csendre int

-nem kiabálok

-mindent megkapok ha türelmes vagyok

-várok a tanár jelére

   

-megvárom, hogy szólítsanak

-nyugodt vagyok

-megvárom, mit mond a tanár

-várok valamire

-csendes vagyok

-végighallgatom a másikat

-várni kell, hogy megkapjuk, amit szeretnénk

   
             

Különbség

   

+2%

   

+2%

Összesen: +2% növekedés

A kimeneti teszt eredményei, értékelése

A táblázatból kitűnik, hogy javulást mértem mindkét osztály tolerancia szintjében.

Az, hogy ez mennyire mérhető, továbbgondolásra sarkall. Nem biztos, hogy egyáltalán lehet mérni. Mégis ez a kis 10 kérdésből álló kérdőívvel próbáltam megközelíteni a témát.

Az eltelt 3 év egy 9-14 éves gyerek szemszögéből nézve sok idő. A kamasz korban nemcsak testileg, hanem szellemileg is sokat alakulnak, változnak a gyerekek. Lázadnak minden miatt, mindenről megvan a saját véleményük, ami persze igaz. A középpontba saját magukat állítják, vagy éppenséggel a peremre húzódnak.

Mégis a teszt eredményei a 7. évfolyamnál is  megnyugtatóak több szempontból is. Először is tudják, hogyan kell viselkedni, hogyan kell lereagálni bizonyos helyzeteket, bár sokszor nem ezt mutatják az iskolában. Továbbá a 7. évfolyam, a 13-14 éves kor épp az az időszak, amikor is legkevésbé érdekli a gyereket a másik gyerek, a másik személy. Csak saját maguk, csak az önös érdekek. A teszt viszont a +2%-os emelkedésével  is azt mutatja (már amennyire mérni lehet az emberek tolerancia szintjét a másik emberrel szemben), hogy van remény. A gyerek belülről igenis tudja, hogy mi a helyes, mi a jó döntés bizonyos helyzetekben. Tudja, ha egyedül van. Óriási feladat előtt állunk: meg kell tanítanunk nekik, hogy igazi érzelmeiket mások előtt is merjék felvállalni. Az igazit, és nem azt, amit mások elvárnak tőlük. Ez a kamasz kor legnagyobb problémája és egyben legnehezebb feladata is. Remélem, hogy ez a program ha csak egy töredékében is, de segíti ezeknek a fiataloknak, hogy rátaláljanak , hogy megtalálják identitásukat.


 

3. MÉRFÖLDKŐ DOKUMENTUM

 

A 4. évfolyam 4 éves munkájának értékelése

2021. március-április

A negyedik évfolyamosoknál lezárult a program első 4 tesztéve a múlt havi projektjükkel. Első osztályos korukban pici gyerekekként léptek be a programba, amikor is az „én váram, az én házam” című projektet dolgoztuk fel. A második foglalkozás egy bemutató foglalkozás is volt egyben, mert ekkor került sor egy bemutató óra megtartására, mely a Miskolci POK őszi műhelymunkáinak egyik állomásaként is szerepelt, így nyilvános volt annak megtekintése. A bemutató foglalkozás 2017. október 12-én volt, melyet a látottak megbeszélése, valamint a program bemutatása követett. Én is, a vendégek is nagyon elégedettek voltak a kis elsősök teljesítményével, csoportban való hatékony együttdolgozásával, pedig akkor még csak másfél éve voltak iskolások. A következő évben a Mesefa-életfa témát dolgoztuk fel együtt az Etika órákon. Harmadik osztályban szivárványokat festettünk, melyekre ráírtuk a saját legjobb tulajdonságainkat, valamint a Föld gyermekeivel ismerkedhettek meg a tanulók, virtuálisan. A negyedik évfolyamos feladatokat még az ismételt online oktatás bevezetése előtt meg tudtuk valósítani 2021 februárjában. A 4 év lezárásaként a Tolerancia tesztet újra megírattam a tanulókkal.

A kérdőív a Google Form nyomtatványban készült, viszont kinyomtatva kapták meg a tanulók. Kitöltés előtt itt is  egy kicsit nosztalgiáztunk:  felidéztük a projekteket, azt, hogy melyikből mit tanultak, melyik és miért tetszett nekik leginkább. Az osztály nem tudta eldönteni, melyik projekt volt számukra a legmeghatározóbb, mindegyikre pontosan visszaemlékeztek. Talán a legelső azért volt emlékezetesebb, mert vendégeink voltak, de elmondásuk szerint nem izgultak ezért. A tesztlapok kiosztásánál felhívtam a figyelmüket arra, hogy a legelső gondolatukat jelöljék be, őszinték legyenek, s tudják, minden válasz jó.

Kitöltés után közösen megbeszéltük a válaszokat, majd én értékeltem azokat. A következő alkalomra megmutattam nekik mindkét kérdőívüket: a mostani és a 3 évvel ezelőttit. Nagyon sokan örültek, hiszen jobb pontokat szereztek most. 1-2 tanuló volt, akinek a véleménye eltért az átlagtól, sőt a 3 évvel ezelőtti tesztjétől is rosszabb lett.

Az eredmények az alábbi táblázatban láthatóak:

 

osztály

létszám

eredmény

2017. 09.

1.a

16

62%

Mi a tolerancia?

-várjak egy kicsit

-nem indulok egyből el

-iszok egy csésze teát J

- jó fiú legyek

- jól viselkedek

- kivárom a sorom

   
       

2021. 04.

4.a

14

76%

Mi a tolerancia?

-várok csendben

-türelmes vagyok

-kivárom, hogy megkapjam, amit akarok

-megnyugszom

-nem idegeskedek, ne legyek mérges

-nem szaladok

-megkapom, amit szeretnék

-legyek kitartó

-jó vagyok, csendes

   
       

Különbség

   

+14%

A kimeneti teszt eredményei, értékelése

A táblázatból kitűnik, hogy nagyfokú  javulást mértem az osztály tolerancia szintjében.

Az, hogy ez mennyire mérhető, továbbgondolásra sarkall, olyannyira, hogy a következő mesterprogramomba már nem terveztem hasonló mérést, s ezt meg is indokoltam a portfóliómban és a márciusi védésemnél is. Nem biztos, hogy egyáltalán lehet mérni. Mégis ez a kis 10 kérdésből álló kérdőívvel próbáltam megközelíteni a témát.

Az eltelt 3 év egy 6-11 éves gyerek szemszögéből nézve sok idő. A kamasz kor küszöbén nemcsak testileg, hanem szellemileg is sokat alakulnak, változnak a gyerekek. Lázadnak minden miatt, mindenről megvan a saját véleményük, ami persze igaz. A középpontba saját magukat állítják, vagy éppenséggel a peremre húzódnak. Kicsi elsősként még a szót, hogy tolerancia sem értették , van, aki nem is hallotta azidáig. Így csak úgymond sötétben tapogatóztak.

Mégis a teszt eredményei megnyugtatóak több szempontból is. Először is tudják, hogyan kell viselkedni, hogyan kell lereagálni bizonyos helyzeteket. Van szabálytudatok, szociálisan érzékenyek. Másodsorban egyik tanulónál sem volt visszaesés a 3 évvel ezelőtti mért értékhez képest, hiszen névre szólóan töltötték ki a tesztet. Ez nevelési szempontból mindenképp öröm számomra, volt eredménye a 4 év munkájának, s nemcsak az Etika óráknak, hanem az összes, tanórán kívüli foglalkozásoknak, közös programoknak. „Érik a gyümölcs!”-mondaná egy jó gazda, egy kertész, amikor a féltve őrzött palántáira, cserjéire, gyümölcsfáira pillant. Érdemes volt a befektetett energia. Remélem, s hiszem, hogy a szüret is hasonló eredményességgel fog zajlani!

 


2. MÉRFÖLDKŐ DOKUMENTUM

 

A 6. évfolyam 4 éves munkájának értékelése

2021. február

A hatodik évfolyamosoknál lezárult a program első 4 tesztéve a múlt havi projektjükkel. Harmadikos korukban léptek be a programba, amikor is a Szivárvány témát dolgozták fel az osztályfőnökükkel. Negyedikes korukban a program keretein belül megtudhatták az élet titkát. Előtte „Erősségeink” listát készítettek, mely a tanévben végig az osztálytermük falát díszített. A felső tagozat minden évfolyamnál nagy kihívást jelent, nemcsak a tanulóknak, hanem az őket oktató nevelőknek is. A problémát fokozta, hogy iskolaátépítés miatt nem a megszokott helyükön voltak a tanulók, hanem az egyik tagiskolában, különválasztva az alsó tagozattól helyileg is. Új osztályfőnök, új környezet. Nem tudtak megbírkózni ezzel a tanulók. Az ötödikes projektet is csak félig tudtuk megvalósítani. Viszont erre is a beszélgetésünkkor szívesen emlékeztek vissza. E tanév novemberében sikerült visszaköltöznünk az új iskolánkba. Új környezet, ismét új osztályfőnök. Kissé zavarodott osztályközösség még mindig. Az évfolyamra tervezett projektet januárban sikerült megvalósítani.

A 4 év lezárásaként természetesen a Tolerancia tesztet újra megírattam a tanulókkal, erre 2021. február 9-én került sor.

Mielőtt kiosztottam a lapokat (a kérdőív a Google Form nyomtatványban készült, viszont kinyomtatva minden gyerek ki tudta tölteni), egy kicsit nosztalgiáztunk. Felidéztük a projekteket, azt, hogy melyikből mit tanultak, melyik és miért tetszett nekik leginkább. A kimeneti tesztírást megelőző beszélgetésünk alkalmával a gyerekek a Szivárvány projektre emlékeznek a legszívesebben, ezt készítették a legnagyobb kedvvel. Ezután kiosztottam a tesztlapokat. Megbeszéltük, hogy őszintén válaszoljanak, amit ők gondolnak a témáról, ahogyan ők látják.

Kitöltés után közösen megbeszéltük a válaszokat, én javítottam. Ezután következett a legérdekesebb dolog, ugyanis összehasonlíthatták a válaszaikat a 3 évvel ezelőttivel, amikor harmadik osztályosok voltak. Sokan meglepődtek a régebbi és a mostani válaszaik összehasonlításakorAz eredmények az alábbi táblázatban láthatóak:

 

osztály

létszám

eredmény

2017. 09.

3.a

12

75%

Mi a tolerancia?

-csendes vagyok, nem lökdösődöm

-nagyon türelmes vagyok, hogy ha valaki nem hagy

-várakozom

-ha utolsó vagyok, kivárom a sorom, nem lökdösődöm

-csendes, nyugodt, megbízható

   
       

2021. 02.

6.a

16

70,6%

Mi a tolerancia?

-meghallgatom figyelemmel, amit a másik mond

-várjál

-lassíts, ne légy türelmetlen

-megvárom a következőt

-nem sietsz el semmit

-kivárod a sorod

-legyél nyugodt, uralkodj magadon

-nem vagyok egyből ideges

-meghallgatom a másikat

bírj kivárni

   
       

Különbség

   

-4,4%

A kimeneti teszt eredményei, értékelése

A táblázatból kitűnik, hogy javulás nem mutatható ki az osztály tolerancia szintjében. Többeknek romlott az eredménye. 9-en írtak azok most tesztet, akik 3.osztályban nem, mert hiányoztak. 8-an voltak, akik 3.-ban is és most is megírták. Tehát az eredmény kb.50%-osan méri ugyanazok tanulókat. Ezért tovább vizsgáltam a tesztet. Most azon  8 tanuló tesztjeit hasonlítottam össze, akik 3 évvel ezelőtt is írtak. Az eredmény nem túl biztató. 3-nak nem változott az összpontszáma, egynek javult, 4-nek pedig romlott. A 4-ből egynek 45%-an romlott. A teszteket névvel kellett ellátni, így pontosan tudom az eredményeket személyesíteni. Akinek javult az eredménye, kedves, szorgalmas, éles és széles látókörű gyermek. Akinek leginkább romlott, hanyag lett a tanulásban is, s az érdeklődési körét nagyban befolyásolja a másik nem.

A tesztet viszont mindenki nagy érdeklődéssel töltötte ki. Sokan sokáig gondolkoztak 1-2 kérdés megválaszolásán, mert úgy gondolták, egyszer így döntenének, másszor pedig másképp, helyzettől függően. Mégis most dönteniük kellett. A legelső gondolatot kellett bejelölniük. Lehet, ezért lett rosszabb a mostani eredmény az előzőnél.

Az, hogy ez mennyire mérhető a tolerancia szint, tolerancia érzékenység, ismételten továbbgondolásra sarkall. Nem biztos, hogy egyáltalán lehet mérni. Mégis ez a kis 10 kérdésből álló kérdőívvel próbáltam megközelíteni a témát.

Az eltelt 3 év egy 8-14éves gyerek szemszögéből nézve sok idő. A kamasz kor nemcsak testileg, hanem szellemileg is sokat változtat a gyerekek. Lázadnak minden miatt, mindenről megvan a saját véleményük, ami persze igaz. A középpontba saját magukat állítják, vagy éppenséggel a peremre húzódnak. A külsőség a lényeg, a belbecs elhalványul.

 A teszt eredményei véleményem szerint jól tükrözi az osztály mentális egészségét. Az, hogy sok kérdésen elgondolkoztak, hezitáltak, s végül is most lehet, hogy rosszul döntöttek, de többen tudnak a hibáikból tanulni.

 

 


1. MÉRFÖLDKŐ DOKUMENTUM

Az 5. évfolyam 4 éves munkájának értékelése

2020. december

Az ötödik évfolyamosoknál lezárult a program első 4 tesztéve a múlt havi projektjükkel. Másodikos korukban léptek be a programba, amikor is a Mesefa-életfa témát dolgozták fel a tanítójukkal. Harmadik osztályban szivárványokat festettek, melyekre ráírták a saját legjobb tulajdonságaikat, valamint a Föld gyermekeivel ismerkedhettek meg virtuálisan. A negyedik évfolyamos feladatokat az online oktatás miatt nem tudtuk a betervezett időben megvalósítani, így arra a 2020/21-es tanév szeptemberében került sor. Ezt a projektet az évfolyam két osztályából csak az „a” osztály teljesítette 100%-an. Ennek okai a motiválatlanságon kívül talán leginkább abban keresendők, hogy 2020 szeptemberében még nem a saját tantermünkben voltunk, hanem egy kis tanterembe bezsúfolva az egyik tagiskolánkban. A gyerekek is türelmetlenek voltak már akkor, hiszen a beígért új iskolaátadás csúszott, ezt az egyébként is magatartás és tanulásiproblémás osztály nehezen tudta tolerálni.

Az „a” osztály nyugodtabb, befogadóbb tanulókból áll, így velük végig tudtunk haladni és megtudták miben rejlik az élet titka.

A 4 év lezárásaként természetesen a Tolerancia tesztet újra megírattam a tanulókkal.

Mielőtt kiosztottam a lapokat ( a kérdőív a Google Form nyomtatványban készült, viszont kinyomtatva minden gyerek ki tudta tölteni), egy kicsit nosztalgiáztunk mindkét osztállyal. Felidéztük a projekteket, azt, hogy melyikből mit tanultak, melyik és miért tetszett nekik leginkább. Mindkét osztály a Szivárvány projektre szavazott, tetszett nekik, hogy nagy csomagolópapírra csoportosan festhettek, együtt alkothattak.

Ezután kiosztottam a tesztlapokat. Megbeszéltük, hogy őszintén válaszoljanak, amit ők gondolnak a témáról, ahogyan ők látják.

Kitöltés után közösen megbeszéltük a válaszokat, közösen kijavítottuk. Ezután következett a legérdekesebb dolog, ugyanis összehasonlíthatták a válaszaikat a 3 évvel ezelőttivel, amikor is második osztályosok voltak. Nagyon sokan örültek, hiszen jobb pontokat szereztek most. 1-2 tanuló volt, akinek a véleménye eltért az átlagtól, sőt a 3 évvel ezelőtti tesztjétől is rosszabb lett.

Az eredmények az alábbi táblázatban láthatóak:

 

osztály

létszám

eredmény

osztály

létszám

eredmény

2017. 09.

2.a

14

73%

2.b

18

69%

Mi a tolerancia?

-megvárom

-lenyugszom

-megkapom amit akartam

   

-megnyugszom

- várok

-csend

-kell egy kis idő

   
             

2020. december

5.a

14

81,4%

5.b

13

87,6%

Mi a tolerancia?

-megvárom a barátaim

-nem faggatózom

-tudok várakozni

-nem haragszom

-nem bántok senkit

-megvárom, amíg valaki elkészül

-megnyugszom

-megvárom, amíg elmondja a mondandóját

-türelmes vagy

   

-mindig figyelek

-elérem, amit akarok

-kivárok

-várok, amíg mindenki elkészül

   
             

Különbség

   

+8,4%

   

+18,6%

Összesen: +13,5% növekedés

A kimeneti teszt eredményei, értékelése

A táblázatból kitűnik, hogy javulást mértem mindkét osztály tolerancia szintjében.

Az, hogy ez mennyire mérhető, továbbgondolásra sarkall. Nem biztos, hogy egyáltalán lehet mérni. Mégis ez a kis 10 kérdésből álló kérdőívvel próbáltam megközelíteni a témát.

Az eltelt 3 év egy 7-12 éves gyerek szemszögéből nézve sok idő. A kamasz kor küszöbén nemcsak testileg, hanem szellemileg is sokat alakulnak, változnak a gyerekek. Lázadnak minden miatt, mindenről megvan a saját véleményük, ami persze igaz. A középpontba saját magukat állítják, vagy éppenséggel a peremre húzódnak.

Mégis a teszt eredményei megnyugtatóak több szempontból is. Először is tudják, hogyan kell viselkedni, hogyan kell lereagálni bizonyos helyzeteket. Másodszor pedig a 3 évvel ezelőtti eredményeiket kritikus szemmel tudták megvizsgálni, majd elemezni azt. Pl.: „Nahát, hogy jelölhettem be azt a választ?”, stb. hasonlóak hangzottak el a szájukból.

A harmadik gondolatom már nem annyira megnyugtató számomra: ha tudják a helyes utat, a helyes viselkedést, akkor miért bántják egymást, miért kiabálnak be egymás szavába, miért lökdösődnek, stb. Erre ki kell dolgoznom egy praktikát, egy gyakorlatot. Mit tegyünk, ha hirtelen haragúak leszünk, ha megbánt valaki, ha nemcsak a szánk, hanem a kezünk is „eljár”.

 

 

Az osztályok projektjei

 

7. évfolyam, 2021. május

Téma: „A világ gyermekei”

Az Éves munkatervben leírtakat ismét felülírta a vírushelyzet miatti online oktatás bevezetése, ami a felső tagozatosoknál 2 hónapot jelentett ebben a tanévben. Ezért a márciusra tervezett projekt májusban valósult meg mindkét osztály osztályfőnöki óráin a vezetésemmel.

A projekt előkészítése február hónapban megtörtént, mindkét osztályfőnök tisztában volt a témával, a tervezett feladatokkal.

A projekt célja annak tudatosítása, hogy a gyerekek a világ bármely részén élnek is azonos jogok illetik meg őket. Tájékozódás a világ különböző pontjain élő gyermekek életéről, a közöttük lévő azonosságok és különbségek feltárása. A gyermeket ábrázoló képek segítségével különböző országokban élő gyermekek helyzetével ismerkedtek a tanulók, felfedezték saját életük és társaik helyzete közötti különbségeket és azonosságokat. (A lányok ezt a tényt komolyabban, meghittebben fogadták, mint a fiúk.) Ezt egy Youtoube videóval érzékenyítettem.  Megismerték a gyermeki jogokat :az UNICEF oldalán ezzel kapcsolatos információkat gyűjtöttek, majd az ismeretekről csoportonként egy plakátot készítettek.  Foglalkoztunk a gyermekek játékhoz való jogával és a játék közösségteremtő erejének fontosságával, valamint az alapvető jogokkal, a tanulók elvárásaival, a környezet befolyásoló szerepéről.

A tervezett 2 foglalkozást időhiány miatt egybe kellett besűrítenem, s csak a legfontosabb dolgokat érintettük ezáltal. Az „a” osztályban mindent sikerült megvalósítanunk, a tanulók prezentálták a csoportok munkáját, egy egészséges vitát is lebonyolítottunk. A „b” osztályhoz már a hónap legvégén jutottam be, így az egyébként lelkes és munkára fogható társaság a 6.órában már nem tudta annyira lelkesen és komolyan fogadni a témát. Ezért csak a projekt felét sikerült náluk megvalósítani, a csoportmunkákra nem került sor, így tulajdonéppen a projektmunkájuk sem készült el.

 


 

4. évfolyam, 2021. február

A téma: Az élet titka

A 4. évfolyamon az Etika órák keretében 2-3 tanórán keresztül foglalkoztunk a témával.

A tanulók megismerkedtek az íróval, Lázár Ervinnel fotók és rövid életrajz bemutatásával. A mese nevelői elolvasását követően megbeszéltük a feladatokat. Kiosztottuk a csoportokat, azok feladatait, a csoporttagok feladatait. A tanulók közösen , együtt dolgoztak mindvégig a csoporton belül. Nagy szerepe volt a kommunikációnak, a vitának, a meggyőzésnek, a megbeszélésnek, a kooperativitásnak. Minden feladatot bemutattak, azt megbeszéltük, értékeltük. Először készítettünk egy Erősségeink-Gyengeségeink listát az „ablak” módszerrel, amit nagyon élveztek a tanulók, hisz kíváncsiak voltak rá, ki miben erős, s vajon mi lesz a csoportok, majd az osztály erőssége. Majd ebből egy közös osztály erősségeink listát, amit kifüggesztettünk a faliújságra. A mesét a Youtoube-n animációs formában megtekintettük. Ez azért is volt fontos, mert a gyerekek jobban el tudták képzelni a helyszínt, a szereplőket. Ezek után párokat alkottunk, s  párban készítették el az előre megbeszélt meserészletnek a mozzanatát.  A következő foglalkozáson felelevenítettük a mesét, s sorba rendeztük a képeket. A párok egyesével a táblánál elmondták, mit rajzoltak.  A foglalkozás végén saját maguk fogalmazták meg a mese és a tanórák kapcsán, mi is az élet titka, mi a mese mondanivalója.

A tanulók mindvégig élvezettel dolgoztak, nem láttam rajtuk az elégedetlenséget, sem az unalmat. A projektek sikeresnek minősítettem.

A foglalkozásokról papír alapú és digitális/fényképes dokumentumok készültek.

 

 


 

6. évfolyam, 2021. január

 A foglalkozás célja az együttműködés feltételeinek a tudatosítása egy izgalmas élményen keresztül (a gyerekek által választott, egyedi tér megalkotása, átalakítása elméletben és gyakorlatban); saját elképzelések megosztása másokkal, megvalósítása a közösség tagjaival való együttműködésben.

A tanulók feladata, hogy  felfedeznek egy lakatlan szigetet, amelyet be kell mutatniuk és el kell mesélniük, hogyan élnének ott.

A projektre 3 foglalkozás lett tervezve.

Az első foglalkozáson képeket nézegettünk az Internet segítségével szigetekről, lakatlan szigetekről, felfedezőkről, témát feldolgozó irodalmi művekről. A tanulók ismerete megfelelő volt, sokmindenről hallottak, emlékeztek történelmi olvasmányaikra a felfedezőkkel kapcsolatban. A következő gondolat meglepte őket, miszerint azon kellett elgondolkozniuk, mit tennének, ha valami oknál fogva egy lakatlan szigetre kerülnének többedmagukkal együtt. Ehhez a feladathoz csoportokba osztottam a tanulókat. Kiválasztottam 3 tanulót, akik saját, alapos átgondolások útján választották ki a csapattagokat. Miután ez megtörtént, a gondolataikat összegezték és a szószóló, avagy „csapatkapitány” előadta azt. Sok hasonló elképzelés született.

Ezután színes kartonlapokat osztottam szét a csapatoknak. Kértem, hogy tervezzék rá azt a szigetet, amiről az imént szóban beszámoltak. Rajzolják rá a legfontosabb helyeket, akár saját magukat is munkavégzés, pihenés közben.

A térképek a következő alkalommal is készültek, egy rajz órán kaptunk erre lehetőséget egy kolléga felügyeletével.

A harmadik alkalommal már csak egy kevés időt kaptak a csapatok, hogy tökéletesítsék a szigetüket. Ugyanis feladatként azt kapták, hogy mutassák be a szigetüket, mondjanak el róla minden fontos információt: hogyan kerültek oda, mennyi ideje vannak ott, kinek mi a feladata, mit tesznek a mindennapi megélhetésükért, mit tesznek azért, hogy valaki észrevegye és megmentse őket.

A csapatok beszámolóját a csapatkapitány irányította. A másik két csapat kérdezhetett tőlük.

Utolsó feladatként azt kapták, hogy játsszanak el 1-1 szituációt, némajátékkal. A többiek feladata kitalálni, mi történik.

Meglepő volt számomra, hogy az a csapat, ahol 5 lány és 1 fiú volt, sokkal hatékonyabban dolgozott mindhárom alkalommal. Egyetértésben, összhangban dolgoztak.  A másik két csapatnál már voltak viták, egyet nem értések. Sajnos olyan tanuló is akadt, aki szó szerint faképnél hagyta a csapattársait, vagy rendetlenkedésével nagyban hátráltatta a munkát. Ott nagyobb munkazajjal történtek az ötletelések. Néhányszor oda nem illő ötletről nekem kellett lebeszélnem a csapattagokat, bár azok a tanulók nem igazán dolgoztak együtt a többiekkel, ezért rendetlenkedtek.

Érdekes volt számomra, hogy a csendes tanulóknak jobb, építőbb ötleteik voltak, mint a zajosabb társaiknak.

A projektet sikeresnek minősítem: a betervezett produktumok elkészültek, a tanulók összességében élvezték a feladatokat, szívesen végezték azokat.


 

 

5. évfolyam, 2020. november

A 2020-21-es tanév első osztályprojektje az 5. évfolyam "Tükröm, tükröm, mondd meg nékem..." nevű. A projekt célja az énkép tudatosítása, megerősítése az egyéni és közös játékok, alkotások során. A saját érzéseik, érzelmeik kezelése, mások érzéseinek tiszteletben tartása, annak megismerése. A gyakorlatok fejlesztik az osztályon belüli kommunikációt is. 

Október hónapban sikerült előkészíteni: az etikát tanító kollégákkal felvettem a kapcsolatot. Megbeszéltük, hogy az "a" osztályban ő vezeti végig a foglalkozásokat, a "b"-ben pedig én. 3 tanórára lett tervezve a téma megvalósítása.

Mindkét osztály nagy érdeklődéssel és lelkesedéssel fogott neki a munkának. 

A "Megtudhatod rólam" nevű játék mindkét osztályban nagy sikert aratott, hiszen itt az osztályközösségben a baráti körök kinyíltak. Voltak olyan ismeretek, amikről eddig csak a szűk barát tudott. Most bátorság volt úgymond kitárulkozni az osztály előtt. 

A tükrös játékkal a pontos és hosszú távú figyelmet, összpontosítást tanultuk, gyakoroltuk. Az ellentétes mozdulatok nagyobb koncentrációt igényeltek.

Hófehérke gonosz mostohájának tükre igazi görbe tükröt tartott a tanulók elé. Itt véleményt alkothattak másokról, természetesen úgy, hogy ne sértsék meg egymást. Érdekes volt, hogy többen most szembesültek "rossz" tulajdonságaikkal, szokásaikkal. Olyanokkal, amiket eddig természetesnek gondoltak, most rájöttek, hogy mégsem helyes. Így előttük áll a korrigálás lehetősége. 

Otthoni feladatként lett betervezve az "önarckép" festése/rajzolása, de ez egyik osztálynál sem valósult meg. Így az egyik foglalkozás témáját ez adta: Rajzold le az önarcképedet egy képeslap elejére, majd a belső oldalára sorold fel a jó tulajdonságaidat!

Amikor elkészültek az alkotások, egy tablóra rendeztük azokat. A tanulók aláírták és szabadon díszítették azt. 

Minden foglalkozás után megbeszéltük, ki hogyan érezte magát az órán, kapott-e valami új, érdekes információt. Ha nem érezte magát jól, elmondhatta, miért. Javaslatokat is tehettek a téma feldolgozását illetően. 

Az 5. évfolyam projektjét sikeresnek minősítem. Minden betervezett feladatot elvégeztünk, elkészült a produktum, a tanulók pozitívan értékelték a munkát.


 

5. évfolyam, 2020. szeptember

A tavalyi tanév végi beszámolóban írtam, hogy Március hónapra tolódott el a 4. évfolyam projektjének előkészítése. Ez addig a fázisig jutott el, hogy felvettem a kapcsolatot mindét osztályfőnökkel, a témát tömören felvázoltam. A megvalósítás lehetőségeiről beszélgettünk.

A projektek megvalósítani nem tudtuk az online oktatás miatt, amire áprilisban került volna sor „Az élet titka” címmel. Az élet erre ironikusan választ is adott nekünk a pandémia kapcsán.

Ezért erre a tanévre beterveztem a projekt pótlását. Terveim szerint a tanév elején, szeptemberben pótoljuk majd be. Ez a terv részben sikerült. 

Az évfolyamon 2 párhuzamos osztályunk van: a és b osztály. Mindkét osztályban az első foglalkozást sikeresen megtartottam: az egyéni "Erősségeim" listából létrehoztunk egy osztály "Erősségeink" listát. Nagy a kontraszt a két osztály értékei között. Amíg az egyiknél érték a tudás, a tanulás, a sport, addig a másiknál a különböző videós játékokban való szerep, szint elérése az. A "b" osztályban a Lázár Ervin meséjének ismertetéséig jutottam csak el. Sajnos nem voltak befogadóak, másodszori próbálkozásra sem, ezért félbehagytam náluk a projektet. Az "a " osztálynál megbeszéltük a mesét, a szereplőket, a helyszínt. Kisebb csoportokat, párokat alkottunk, akiknek a kijelölt részről kellett egy képet, eseményt rajzolniuk. Így sikeresen összeállt a kisebb képregényünk. A csoport tagjai elmondták, mit ábrázol a rajzuk. Néhányan jelenetet is előadtak. A foglalkozás végén önállóan meg tudták fogalmazni a történet mondanivalóját, hogy valójában mi is az élet titka.

A gyerekek lelkesen, szívesen dolgoztak. A projektet mindenképp sikeresnek minősítem.

 Molnár Ildikó


5. évfolyam, 2020. március

Év közben derült ki, hogy az Éves munkatervben leírtakat nem tudom hónapról-hónapra pontosan követni. Ennek legnagyobb oka iskolánk 3 különböző helyszínen való tartózkodása, valamint idén az 5. évfolyam lényegesen nehezebb beilleszkedése az új helyhez, új, helyzethez, új osztályfőnökhöz. Ezért a projekt előkészítése 2020 januárjában történt, a megvalósítása pedig februárban. Január hónapban az 5. évfolyam +Tükröm, tükröm..." projektjét sikerült előkészíteni. Az etikát tartó kolléganőnek átadtam a projektfoglalkozások vázlatát, azt átbeszéltük. Az osztályfőnököt szintén tájékoztattam a programról. Február hónapban az Etikát tartó kolléganőnek sikertelen volt az első foglalkozás az 5. évfolyamon. Magatartási, érdektelenségi problémák miatt úgy döntöttem, megpróbálom az ének órákba becsempészni a feladatokat. Minden órán dolgoztunk egy keveset, ameddig az érdeklődésük tartott, ez kb. 15 perceket jelentett. Ezért nagyon elhúzódott a projekt, nem tudtuk befejezni. A tablót már nem tudtuk elkészíteni, mivel 4 tanóránál többet nem kívántam a témával foglalkozni. Ezzel az osztállyal csak ennyit lehetett, ezt nehezen, de sikerült megértenem.


 

6. évfolyam Tolerancia projekt

Téma: „A mi szigetünk”

  1. február

Készítette: Molnár Ildikó

Év közben derült ki, hogy az Éves munkatervben leírtakat nem tudom hónapról-hónapra pontosan követni. Ennek legnagyobb oka iskolánk 3 különböző helyszínen való tartózkodása, valamint idén az 5. évfolyam lényegesen nehezebb beilleszkedése az új helyhez, új, helyzethez, új osztályfőnökhöz. Éppen ezért az október hónapban nem az ötödik évfolyam projektjének előkészítése zajlott, hanem a harmadik évfolyamé.

December hónapban az Éves munkaterv alapján a 6. évfolyam projektjének előkészítése is lezajlott. Az Etika tantárgyat oktató kollégával felvettem a kapcsolatot, egyeztettünk az időt, majd a témát, ezt követte a foglalkozások tervezetének elkészítése, a szükséges anyagok és felszerelések előkészítése, majd azok a foglalkozásokat tartó kolléga rendelkezésére bocsájtása. A megvalósítás január hónapban történt. A kolléga kérte a konkrét segítségemet, ami azt jelentette, hogy több foglalkozást én tartottam meg az osztályoknak az Etika órákon kívül. Ezeket az ének órák keretein belül tudtam megvalósítani a tananyagok károsodás nélküli átcsoportosításával.  Az együtt munkálkodásnak nagy sikere volt, a megvalósítás minden mozzanatát élvezték a tanulók. „A mi szigetünk” munkafázisainál a két osztály teljesen másképp dolgozott. Amíg az egyik csoportban egyszerű volt a hierarchiába rendeződés ( a játék szempontjából), addig a másik csoportnál ez sok feszültséget szült. Sok volt  a konfrontálódás, a vita, a sértődés. Aztán lassan-lassan, miután sikerült beleélniük magukat a szigeten lévő szerepükbe, mindenki végezte a dolgát. Nagyon tanulságos volt számomra ez a projekt, sok eddigi feszültségnek okait sikerült megfejtenem, a csapatmunkára képes gyermek fantáziája szárnyalt, a csapatmunkára nem képes gyermek pedig a foglalkozások végére képessé vált a csendben figyelésre. Ez óriási lépés volt a részéről!

Mindkét osztályban a kész művek: a térképek és a Sziget-szabály felkerült a falra. A foglalkozásokról fotódokumentáció is készült.


 

3. évfolyam Tolerancia projekt

Téma: „Szivárvány”

  1. november

Készítette: Molnár Ildikó

Az osztályommal könnyű volt megvalósítani a projektet. Ismertem a feladatokat, tavaly internetes forrásokkal kiegészítettem, hogy könnyebb legyen a témánál maradni.

A foglalkozások ideje alatt az elméleti órákon a tanulók egy kicsit bepillantást nyerhettek a fizika világában, hisz egy internetes rövidfilm segítségével  színeire bonthatták a szivárványt. Ezek után mindenki keresett egy szimpatikus színt a szivárványból, ami illett a személyiségéhez, indoklással. A második foglalkozáson különböző gyerekek, emberek arcképeit mutattam be a tanulóknak, beszélgettünk a világon, földünkön élő emberek arcszíneiről, az emberi fajok sokaságáról. Külső- és belső tulajdonságokat gyűjtöttünk a képek alapján. A beszélgetések végén arra a konszenzusra jutottunk, hogy a különböző  bőrszín ugyanolyan belső tulajdonságokat rejthet. Az utolsó foglalkozáson csoportmunka keretében festették meg a csoportjuk szivárványát, amibe beleírták a legfontosabb hét dolgot. Itt megismerkedhettek jobban egymással, hisz mindenki elmondhatta, számára mi miért fontos.

A szivárvány festése alatt a gyerekeknek nagyon kellett egymásra figyelni, összedolgozni. Megbeszélték, ki mit fest, felosztották egymás közt a feladatot.

Az elkészült munkákat kiragasztottuk az osztályunk falára.


 2019-20-as tanév

 

Mesterprogram éves munkaterv ide kattintva olvasható el.


 A 2018-19-es tanév Tolerancia programjának éves beszámolója ide kattintva olvasható el.


 

3.évfolyam Tolerancia projekt

Téma: „Szivárvány”

  1. május

Készítette: Molnár Ildikó

A két harmadikos osztályban más-más kolléganő tanítja idén az Etika tantárgyat. Ezért mindkettővel külön-külön vettem fel a kapcsolatot, s beszéltük át személyesen a dolgokat. Az idén egy kicsit kiegészítettem a tervet internetes hivatkozásokkal és képekkel, hogy könnyebb legyen a kollégáknak megtervezni a foglalkozások menetét.

A foglalkozások ideje alatt az elméleti órákon a tanulók egy kicsit bepillantást nyerhettek a fizika világában, hisz prizma segítségével színeire bonthatták a szivárványt az idén csak elméletileg, videó segytségével. Ezek után mindenki keresett egy szimpatikus színt a szivárványból, ami illett a személyiségéhez, indoklással. A második  foglalkozáson a nevelő különböző gyerekek, emberek arcképeit mutatta be a tanulóknak, beszélgettek a világon, földünkön élő emberek arcszíneiről, az emberi fajok sokaságáról. Külső- és belső tulajdonságokat gyűjtöttek a képek alapján. A beszélgetések végén arra a konszenzusra jutottak, hogy a különböző külső bőrszín ugyanolyan belső tulajdonságokat rejthet. Az utolsó foglalkozásra a napközi keretei adtak lehetőséget, ahol is csoportmunka keretében próbálták megfesteni a csoportjuk szivárványát, amibe beleírták a legfontosabb hét dolgot. Itt megismerkedhettek jobban egymással, hisz mindenki elmondhatta, számára mi miért fontos.

A szivárvány festése alatt a gyerekeknek nagyon kellett egymásra figyelni, összedolgozni. Megbeszélték, ki mit fest, felosztották egymás közt a feladatot. A csapatok között éreztem egy kis versengést is, ami nem csapott át rivalizálásba.


 

4. évfolyam Tolerancia projekt

Téma: Az élet titka

  1. március

Készítette: Molnár Ildikó

Az osztály a projektfoglalkozásokat az osztályfőnökükkel valósították meg, kicsit megcsúszva az eredeti tervekhez képest a farsangi próbák miatt.

Az előkészületekhez kartonokat adtam, minden más a gyerekek rendelkezésére állt. A tervet, a mesét, az író arcképét nyomtatva a kolléga rendelkezésére bocsátottam.

Az osztály erősségeinek listája elkészült, a mesét megismerték, közösen feldolgozták. Jeleneteket játszottak el belőle, megbeszélték a mondanivalót. A betervezett képregényt nem készítették el.

A projektet mégis sikeresnek minősítem: a gyerekek elmondásuk és a kolléga véleménye alapján élvezték a feladatokat, szívesen játszották a jelenteket, bújtak bele a szereplők bőrébe, mégha a foglalkozások nem is csoportmunkákban valósultak meg, hanem frontális és egyéni munkaszervezésben. Ez a tanári szabadság velejárója. Teljes mértékben elfogadható, hiszen fel tudta mérni a tanítványai munkakedvét, munkaütemét, teljesítőképességét, s annak megfelelően tervezte, ütemezte a projektmunkát.


 XII. Miskolci TaníTani Konferencia

2019. február 1.

Az idén ismét sikerült intézményünk hírnevét elvinnem a miskolci országos konferenciára, ahol is a Tolerancia programomon kívül az iskolánkban zajló nevelési-oktatási módszerekről, programokról is beszéltem. A következő sorokban az előadásom absztrakja olvasható.

"Előadó neve: Molnár Ildikó- tanító

Munkahely: Sajószentpéteri Kossuth Lajos Általános Iskola Móra Ferenc Tagiskolája

Előadás címe: Más-kép

A hagyományos tanítás, amely sok esetben főként frontális tanulásszervezésen alapul, az előadás, magyarázat, szemléltetés módszerein kívül alig nyújt perspektívát a tanulónak a tananyag világába. A követelmény nagy, a tanulók kevésbé motiválhatóak, az eredmények a vártnál  kevesebbek. A pedagógus nyomás alatt van, hisz többféle helyzetben kell helytállnia, ezért nem biztos, hogy folyamatosan van energiája változatos, modern, újtípusú oktatási módszereket alkalmaznia a tanóráin. Az elméleti alapok megvannak, a miértek is, a rátermettség is, az elhivatottság is, mégis nehéz megfelelnünk a fenntartónak, a vezetőnek, a szülőnek, a tanulónak, sőt, saját magunknak is. A mindennapos mókuskerékben akaratlanul is, de csorbulnak a kapcsolatok, a kommunikációs csatornák. Nekünk, pedagógusoknak mégis meg kell találni az utat a tanuló felé.

Előadásomban néhány lehetséges kapcsolódási pontról szeretnék beszélni, melyet két részre osztok fel. Elsőként a családi napokról, családi klubdélutánokról, a rendszeres projektnapjainkról mondok néhány gondolatot. Másodsorban az iskolánkban innovációs jelleggel immár 2. éve bevezetett Tolerancia programról, mely a mostoha lábakon álló Etika tantárgyban kapott helyet. Ez a program jelenleg kidolgozás alatt van, valamint kísérleti jelleggel fut. Kidolgozója én vagyok, ami a mesterprogramom is egyben. Szeretném felvázolni az eddigi tapasztalatokat, eredményeket. A konferencián való részvételem célja ezen kívül, hogy ötleteket merítsek a programhoz kapcsolódó építő jellegű kritikákból, valamint mások előadásaiból."


 

2. évfolyam Tolerancia projektjének értékelése

A téma: Mesefa-Életfa

2018. december

Készítette: Molnár Ildikó

A projektmunka előkészítő fázisainál már érezhető volt a tanulók kíváncsisága, lelkesedése. Bár december hónapban több mindenre is készültünk (Mikulás műsor, Lucázás), ennek ellenére az etika és a rajz órákon sikerült a projektfoglalkozások minden betervezett tevékenységét megvalósítani. A 8 éves kisgyerekek világa még nagyon közel áll a mesék világához. Gyakran nem tudják megkülönböztetni a mesét a valóságtól, gyakran élik bele magukat mesehősök szerepébe, helyzetébe. Ez a Tolerancia foglalkozás épített a gyermekek mesés világára, de már próbálta őket rávezetni a valós életre, a felnőtté válás világára, annak legfontosabb üzenetére. Mindenkinek vannak álmai, vágyai. Minden gyermek már egészen kiskorától tudja, mi lesz, ha nagy lesz. A foglalkozások ezekre a gondolatokra épültek. Először készítettek egy mesefát, amelynek ágaira, lomkoronájába beleültették magukat, családtagjaikat a jelen helyzetben. Aztán megfestették felnőtt énjük portréját egy kis kör alakú lapra. Közösen készítettünk nikecell táblákból egy álló fát, amit együtt befestettek a gyerekek. Ennek a fának a lombkoronájába tették bele a jövőbeli arcképüket. Közben elmesélték, milyennek képzelik majd el a felnőtt életüket: család, munka, lakás, stb. szempontjából. A foglalkozás nagy tanulsága: a kisgyerek reálisan látja a valóságot, tud a jövőbe látni, a jövőképének kialakításában a családjának óriási szerepe van.

A foglalkozásokról fotódokumentáció készült.

 


 

5. évfolyam Tolerancia projekt

Téma: "Tükröm, tükröm..."

2018 november

Készítette: Molnár Ildikó

Az 5. évfolyamon két párhuzamos osztályban ugyanaz a kolléganő tanítja az Etika tantárgyat. Ez nagy könnyebbséget jelentett, hiszen a két osztályhoz egy nevelőn keresztül vezetett az út. Az előzetes megbeszéléseink is könnyen alakultak. A projektterv átadása után még aznap ötletelésbe kezdtünk: miket tud biztosan megvalósítani, miket szeretne megváltoztatni. Az „a” osztálynál egy foglalkozást én tartottam egy külön óra terhére az osztály magatartási problémái miatt. Mindkét osztályban nagyon élvezték a gyerekek az önarckép készítését, valamint azt a játékot, amikor tulajdonságok alapján kellett kitalálniuk, kiről is írtunk.

A projekt produktuma 1-1 osztálytabló elkészítésénél szintén segédkeztem. A gyerekek közösen beszélték meg a tabló elrendezését, a díszítését, annak feliratait, a színeket. Mindenki egyformán dolgozott, nem éreztem, hogy bárki is háttérbe szorult volna a tabló készítésénél.

A tanulókat szóban kérdeztem meg az elégedettségükről. Mindenki pozitívan nyilatkozott, tetszett nekik a feladat, jól érezték magukat munka közben.

A magatartás-problémásabb osztályban is sikerült a meglévő hierarchiát egy kicsit lerombolnom: a „csapatkapitány”, az osztály vezér egyénisége nem kapott látott el több funkciót, mint bármely más osztálytársa. Ezzel is erősítettük az igazi osztályszellem kialakulását, formálását. A foglalkozásokról fotódokumentumok is készültek.

 


 2018-19-es tanév

 

Tolerancia program éves munkaterve ittolvasható el.


 A 2017-18-as tanév Tolerancia programjának éves beszámolója ittolvasható el.


 

3. évfolyam Tolerancia projekt

Téma: Szivárvány

Idő: 2018. április

A kolléganő a téma átbeszélése után egyedül tartottam meg a 3 foglalkozást a tanulóknak. A foglalkozások közben segítséget nem igényelt, viszont folyamatos kontakt alatt volt, amit igényelt is.

A tanulók egy kicsit bepillantást nyerhettek a fizika világában, hisz prizma segítségével színeire bonthatták a szivárványt. Ezek után mindenki keresett egy szimpatikus színt a szivárványból, ami illett a személyiségéhez, indoklással. Majd csoportmunka keretében próbálták megfesteni a csoportjuk szivárványát, amibe beleírták a legfontosabb hét dolgot. Itt megismerkedhettek jobban egymással, hisz mindenki elmondhatta, számára mi miért fontos. Az utolsó foglalkozáson a nevelő különböző színű gyerekek, emberek arcképeit mutatta be a tanulóknak, amiket belehelyezhettek a szivárványba. Külső- és belső tulajdonságokat gyűjtöttek a képek alapján. A beszélgetések végén arra a konszenzusra jutottak, hogy a különböző külső bőrszín ugyanolyan belső tulajdonságokat rejthet.


 

4.évfolyam Tolerancia projektjének értékelése

A téma: Az élet titka

Idő: 2019 február

Készítette: Molnár Ildikó

A 4. évfolyamon két párhuzamos osztállyal dolgoztuk fel ugyanazt a témát, közel azonos időkben, 2-3 tanórán keresztül.

A tanulók megismerkedtek az íróval, Lázár Ervinnel fotók és rövid életrajz bemutatásával. A mese nevelői elolvasását követően megbeszéltük a feladatokat. Kiosztottuk a csoportokat, azok feladatait, a csoporttagok feladatait. A tanulók közösen , együtt dolgoztak mindvégig a csoporton belül. Nagy szerepe volt a kommunikációnak, a vitának, a meggyőzésnek, a megbeszélésnek, a kooperativitásnak. Minden feladatot bemutattak, azt megbeszéltük, értékeltük. Először készítettünk egy Erősségeink-Gyengeségeink listát. Majd ebből egy közös osztály erősségeink listát. A mesét részekre osztottuk, majd a részekről kellett képregényt készíteniük. A következő foglalkozáson a csoportok feladatokat oldottak meg a témával kapcsolatban: volt feladatküldés, szerepjáték, közös éneklés. A foglalkozás végén saját maguk fogalmazták meg a mese és a tanórák kapcsán, mi is az élet titka.

A tanulók mindvégig élvezettel dolgoztak, nem láttam rajtuk az elégedetlenséget, sem az unalmat. A projektek sikeresnek minősítettem.

A foglalkozásokról papír alapú és digitális/fényképes dokumentumok készültek.


 XI. Miskolci TaníTani Konferencia

2018.február 2-án került megrendezésre a XI. országos neveléstudományi konferencia a Miskolci Egyetemen a Magyar Pedagógiai Társaság szervezésében. Erre az alkalomra az intézményünk vezetője kísért el, ahol több előadást tekinthettünk meg. Erre az előadássorozatra én is bekerültem. Az előadásomon az iskolánkban folyó Tolerancia programomról beszéltem. A következő sorokban olvasható a konferenciára beküldött absztraktom.

 

"Molnár Ildikó

A Toleranciára nevelés programja a Sajószentpéteri Kossuth Lajos Általános Iskola Móra Ferenc Tagiskolájában

- toleranciára nevelés programja

- projektpedagógia

- személyiségfejlesztés, önismeret

Iskolánkban 2017. januártól 2021. szeptemberig, vagyis 5 éven keresztül kísérleti, innovációs jelleggel fut a Toleranciára nevelés programja. 2017. januártól 2017 júniusáig az előkészítő időszak alatt történt meg a program kollégákkal való megismertetése, elfogadtatása, valamint eszmecserék, bemutató foglalkozások, a tanulók toleranciáját mérő kérdőívek elkészítése. A program gerincét az etika órákba beágyazott projektfoglalkozások alkotják. A projektfoglalkozások 2017 októberétől indultak, eddig két alsós osztály részvételével. A projektek 2-3 foglalkozásokat fednek le, melyeket gondos előkészítés előz meg, s kollegiális elégedettségi kérdőív zár. Egy-egy évfolyam 4 éven keresztül különböző projektfoglalkozásokon vesz részt 1-8. évfolyamig. Elsődleges cél, hogy  a bemeneti méréshez képest a záróév végén emelkedő tendenciát mutasson tanulóink toleranciájának mérési eredménye.

A program további célja a kollégák felkészítése, tolerancia-igényük finomítása, kiszélesítése, a program más tantárgyakba való bevonása. A cigány-és a nemzetiségi önkormányzatokkal a kapcsolatunk erősítése. Külső támogató szervek, szervezetek bevonása, közös programok szervezése. 5 éven túli terv: a program tagiskoláinkban való bevezetése, majd régiós elterjesztése.

Alapkövetelmény, hogy a célokhoz vezető feladatoknál tanulóink legyenek a fókuszban, elsődleges szempont a  személyiségfejlesztésük.

Úgy gondolom, ez a program lehet alapja egy egészséges szemléletű ifjúság neveléséhez, hisz a projektek, a tevékenységek indirekten tanulóink önismeretére fókuszálnak. A másság elfogadásának feltétele, hogy legyünk tisztában saját magunk képességeivel, lehetőségeivel."


 

2.évfolyam Tolerancia projektjének értékelése

A téma: Mesefa-Életfa

Idő: 2018 január

Készítette: Molnár Ildikó

A hónap első heteiben mindkét évfolyamon megvalósítottuk a betervezett projekteket Mesefa-Életfa címmel. Mindkét osztályban 1-1 foglalkozást én tartottam, így személyesen is meggyőződhettem a tanulói érdeklődésről, lelkesedésről. A gyerekek örömmel nézték, hallgatták a meséket, rajzoltak szereplőket, helyszíneket, élhették bele magukat a szereplők helyzetébe. Aztán párhuzamot vontak a mese és a valóság között, s elképzelték a saját jövőjüket. Célokat, feladatokat tűztek ki maguk elé, ily módon megalkották a saját életfájukat. A projektről fotók, rajzok készültek, valamint a kollégákkal egy elégedettségi kérdőív.

Az első foglalkozáson mindkét osztály elkészítette a Mesefáját egy szabadon választott mese alapján.

A második foglalkozáson a mesehősök útjait például véve beszélgetőkör módszerrel mindenki elmondhatta, hogyan képzeli el a jövőbeli életét. Az életfa festése egyik osztálynál sem fért bele az időkeretbe, így a következő évre át kell gondolni, hogy 3 órát tervezzünk-e be.

Az átadott terv mindkét kollégánál csak mankó, egy vezérvonal volt, szabadon dönthettek a téma feldolgozásának módjaiban, a feladatok fajtáiban, a munkaszervezésben. Elegendő alkotói szabadságot biztosítottam nekik.

 


 Őszi pedagógiai napok 2017

 

2017 októberében lehetőségem nyílt a Miskolci POK szervezésében az Őszi pedagógiai napok programsorozaton részt venni. Itt természetesen a Tolerancia programomat mutattam be az érdeklődőknek.

A bemutatómon készült perzentáció itt tekinthető meg.


 2017-18-as tanév

 

A 2017-18-as tanévre a Tolerancia program éves munkaterve itt tekinthető meg.


 Bemutató foglalkozás 

2017. májusában a tagiskolánk pedagógusainak egy érzékenyítő tréning keretében bemutató foglalkozást tartottam a 4.osztályos tanulócsoporttal. A témánk: Az élet titka. A projekt utolsó foglalkozását láthatták, hallhatták és részesei lehettek a meghívott kollégák.

A bemutató után megbeszélést tartottunk az órával és a Tolerancia programmal kapcsolatban.

A bemutató foglalkozás óravázlata itt tekinthető meg.

 


 Drámajátékok

A Tolerancia program bevezető időszakához készítettem a kollégáknak egy prezentációt, mely különféle drámajátékokat tartalmaz. Ezek a játékok alkalmazhatók szinte minden tanóra elején motivációs, ráhangolódás jelleggel, bár alapvetően az erkölcstan órák játékosságához készült. 

Én erkölcstan órákon alkalmazom, felső tagozatban is. A tanulók élvezik, szívesen játsszák. Fontos, hogy ezeket a játékokat ne tegyük kötelezővé a gyerekek számára. A cél, hogy mindenki a saját akarata szerint kapcsolódjon be a jákok menetébe, s végül ne legyen olyan tanuló, aki kívülről szemlélődik.

A drámajátékok kicsiny gyűjteménye itt tekinthető meg.


 

 MESTERPORTFÓLIÓ VÉDÉS

 

2017 március 21-e fontos dátumként szerepel életemben. Úttörőként nekivágtam a mesterpedagógusi rang megszerzéséhet, megírtam , feltöltöttem a mesterportfóliómat 2016 október 24-ig. A programom védésére egy fél év múlva került sor iskolánkban. A védés sikerült, így visszamenőlegesen átsoroltak 2017 január 1-től mesterpedagógusi fokozatba. A programom is 2017 január 1-től indult.

A portfólióm védése 60 perces képes beszámolóból állt, ahol is a minősítő bizottság tagjainak be kellett mutatnom eddigi szakmai pályámat a 4 dimenzió mentén, meg kellett győznöm őket arról, hogy miért is lesz jó, és miért innovatív ez a Tolerancia program az intézményünkre nézve. 

A védésemre készült prezentáció itt tekinthető meg.


A kezdet -  2017 január

2017 januárjában úgy kezdtem neki a program megvalósításának, hogy csak arról volt tudomásom, elfogadták a leadott protfóliómat. Ez még kevés, hisz meg kell azt védeni. Ennek ideje a tanév vége. Viszont, ha sikerül a védés, és elérem a pontokat, akkor vissazmenőlegesen átsorolnak mesterpedagógusi fokozatba.

Szóval reménykedve és nagy kedvvel (viszont gyakorlatilag nem lehettem ott, mert lábtörésem miatt épp itthonról dolgozom) kezdtem neki január elején a munkáknak. Home office-ban. Az vezetőm közbenjárásával az alábbi írásos tájékoztató levelemet a kollégák megismerték a féléves értekezleten. 

Kedves Kolléga!

            2017 januárjától lép életbe iskolánkban a Toleranciára Nevelés Programja, aminek kidolgozója és koordinátora, programfelelőse vagyok.  Ennek okaként szeretném, ha megismerkednétek a program létrejöttének okaival, szükségszerűségeivel. Egy későbbi alkalommal fogom ismertetni a program lényeges elemeit, az érintett korosztályokat, valamint a megvalósításhoz szükséges együttműködés szegmenseit.

Miután elolvastad a tájékoztatómat, kérlek, a mellékelt Jelenléti ívet írd alá!

Köszönöm az együttműködésed!

                                    Molnár Ildikó

Sajószentpéter, 2017. január

A program létrejöttének okai

Az iskolának, mint integrált oktatási-nevelési intézménynek műveltségi tartalmát a kulcskompetenciák meghatározott rendszere kell, hogy alkossa. A kompetencia-alapú oktatás alkalmazásképes tudás elsajátítását teszi lehetővé. Olyan alapok, kompetenciák megismerését, melyre mindenkinek szüksége van a személyes boldogulásához és fejlődéséhez. Az ember cselekvőképessége az egész életen át tartó tanulás folyamatában formálódik. Az iskolai nevelő-oktató munka legfontosabb alapelve:

  • a tanulók személyiségének fejlesztése,
  • alapkompetenciáinak kialakítása, készségeinek, képességeinek bővítése.

Egy másik alapelv az iskolai munkában, amelynek véleményem szerint évről-évre meghatározóbbá, fontosabbá kellene válnia, ez a tolerancia, a másság elfogadása és inkluzív kialakítása. A másság elfogadása, el nem fogadása még 10-20 évvel ezelőtt sem volt annyira kontrasztos, mint manapság. Most nem ennek okaival, miértjeivel fogok foglalkozni.

Megértük, megéltük a paradigmaváltást, s átéljük jelenleg is. Szemléletet váltottunk. Viszont a tolerancia alapelvét csak akkor tudjuk eredményességre vezetni, ha mellette szoros párhuzamban megmutatjuk és megtanítjuk a gyereknek a kulturált magatartást és kommunikációs mintákat, ha udvariasságra és figyelmességre, mások szokásainak és tulajdonának tiszteletben tartására, előítélet-mentességre, konfliktusok kezelésére és az emberek egyenlőségének elismerésére tanítjuk.

A mi iskolánkban ez problémát okoz.  A tanulók zöme türelmetlen, egocentrikus, nem segítőkész, konfliktus-gerjesztő, előítéletes, udvariatlan. Ezért készítettem el az iskolánk Toleranciára nevelés programját. A program elkészítéséhez megfelelő alapot adtak számomra azok a továbbképzések, amelyek a kompetencia alapú oktatást célozták meg, továbbá a szakvizsgás képzésem alatt, annak jóvoltából számos új módszertani lehetőséggel, kutatási eredményekkel, innovációkkal, jó gyakorlatokkal ismerkedtem meg, amiket be tudtam építeni ebbe a tudásba.

A Toleranciára nevelés programjának legfőbb célkitűzése a közösségfejlesztés. Ennek is az a szegmense, ami a tanulók nyitottabbá és megértőbbé válását teszi lehetővé a másság iránt, valamint az együttműködést és a konfliktusok kezelését célozza meg.

A program sikerességének elérése érdekében a következő célokat határoztam meg:

  • a másság elfogadása oda-vissza alapon,
  • a cigány kisebbség felemelkedésének, beilleszkedésének elősegítése,
  • egymás kulturális értékeinek megismerése,
  • a munkamegosztás értékeinek ismerete, elfogadása,
  • egyéni igények, képességek, adottságok figyelembe vétele,
  • nyelvi tolerancia,
  • kedvező iskolai légkör megteremtése,
  • egymás mellett élés egymás segítésével,
  • kommunikáció fejlesztése, odafigyelés egymásra.

Személyes céljaim:

  • az innováció, a program koordinálása, sikerre vitele,
  • mérőeszközök elkészítése, előkészítések, értékelések,
  • produktumok, a program bemutatása tágabb szakmai közösség elé,
  • a témával kapcsolatos önképzések, team-munkák, bemutató foglalkozások szervezése, tartása.

Szakmai közösséghez kapcsolódó célok:

  • a program elfogadtatása a tantestülettel,
  • a kollégák elégedettsége,
  • pozitív mérési eredményességi mutatók,
  • a program helyi szintű beágyazódása a saját intézményi környezetben,
  • az iskola tekintélyének növelése.

A program első résztervének ismertetése

Célok:

  • A program ismertetése és elfogadtatása a szakmai közösséggel.
  • Kapcsolati háló kiépítése.
  • Tanmenetek átdolgozása.
  • Kérdőívek elkészítése.
  • Tudásmegosztás.

Folyamatterv:

Legelső lépésként az adott év első hónapjában egy értekezlet keretében vázolni kell a program létrejöttének okait. Azaz a helyi probléma, problémák érzékeltetésén keresztül meggyőzni a kollégákat a program tanulókat segítő céljairól. Ezek után ismertetni kell a tantestület minden tagjával a program lényeges elemeit, részeit, a feladatok jellegét, típusait, a tanulócsoportok beléptetésének okait, sorrendjét. A Toleranciára nevelés programját az iskolánk vezetőjével előzetes egyeztetések alapján az Erkölcstan órák keretein belül tervezem megvalósítani, így a projekteket bele kell írni a tantárgy tanmenetébe is, valamint az iskola Pedagógia programjába a vezetővel együttműködve. Az együttműködésre nagy szükség van más szempontból is, hiszen a vezető az, aki nagy valószínűséggel előre látja a következő tanév tantárgyfelosztását, az osztálytanítókat. Ennek megfelelően célirányosan, az adott kollégával részletesen át kell beszélni a projektfeladatokat. A projektek több kooperatív munkát tartalmaznak, ezeknek megbeszélése, értelmezése nagyon fontos, ami újabb értekezleteket, TEAM-munkákat igényel majd a félév során. Ennél a feladatnál tantestületen belüli általam megtartott „továbbképzést” terveztem a kooperatív technikák bemutatásához, annak felelevenítéséhez. Ahhoz, hogy az első részterv második részébe tervezett feladatokat el tudjuk kezdeni, szükségeltetik egy kérdőív kidolgozása a tanulók felé, ami a toleranciájukat méri. Ennek az elkészítéséhez az iskola pszichológusát fogom felkérni a közös munkára. A kérdőívnek egyszerűnek, konkrétnak, életszerűnek kell lennie. Tartalmaznia kell a helyi sajátos problémákat éppúgy, mint az általánosakat. Másik kritériuma, hogy mérhető legyen. Én nem gondoltam életkor szerinti megbontását, mivel ennek a célja egy bemeneti mérés állapotának meghatározása. A négy év eltelte után ugyanezeket a kérdéseket tesszük majd fel a tanulóknak, aminek a célja a kimeneti eredmények összehasonlítása a bemeneti értékekkel.

Határidő: 2017. január-június vége.

Produktumok:

  • átdolgozott tanmenetek, Pedagógiai Program,
  • kérdőív és annak értékelőlapja,
  • jegyzőkönyvek, fotók az értekezletekről, megbeszélésekről, TEAM-munkákról, „továbbképzésről”.